Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Dlaczego warto pić zsiadłe mleko?
Adam Moskal
Adam Moskal 15.10.2021 02:00

Dlaczego warto pić zsiadłe mleko?

Zsiadłe mleko
commons.wikimedia.org/kagor; CC BY-SA 3.0

Zsiadłe mleko, dzięki procesom fermentacyjnym, uzyskuje wyjątkowe właściwości i nabiera wiele wartości odżywczych. Regularne picie zsiadłego mleka poprawia pracę całego organizmu. Jako produkt niskokaloryczny, świetnie sprawdza się podczas chudnięcia.

Zsiadłe mleko swój specyficzny kwaśny smak oraz fakturę zawdzięcza ciężkiej pracy bakterii kwasu mlekowego - to one są odpowiedzialne za fermentacje cukrów zawartych w surowym mleku. Dzięki nim nabiał nabiera również wielu innych wspaniałych właściwości.

Dzisiaj wiele młodych osób rezygnuje z tego typu produktów, ponieważ nie pasuje im konsystencja zsiadłego mleka oraz kwaśność. Mimo wszystko warto pić je jak najczęściej, ponieważ można wiele na tym zyskać.

Zalety picia zsiadłego mleka

Przede wszystkim zsiadłe mleko doskonale działa na ogólne funkcjonowanie układu pokarmowego człowieka. Kwas mlekowy zawarty w nabiale pobudza pracę różnych gruczołów pokarmowych, co poprawia trawienie.

W zsiadłym mleku można znaleźć duże ilości wapnia, potasu, magnezu, fosforu, siarki i sodu, a także niewielkie ilości mikroelementów, jak selen, cynk, molibden, kobalt i jod.

Dodatkowo dostarcza witaminy, głównie z grupy B, które częściowo pochodzą z mleka, a inne wytwarzane są przez bakterie kwasu mlekowego podczas fermentacji.

Zsiadłe mleko na cholesterol

Regularne i częste picie zsiadłego mleka może przyczynić się do obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi, co znacznie przyczynia się do poprawy zdrowia, a także samopoczucia.

Jeśli obawiasz się wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu II czy choroby wrzodowej, zsiadłe mleko powinno zagościć w twoim codziennym jadłospisie.

Co więcej. bakterie kwasu mlekowego zmniejszają zawartość laktozy - cukru, który często odpowiada za problemy jelitowe. Ponadto białka kazeinowe, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, również są w znacznie mniejszej ilości niż w zwykłym mleku.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się o ciekawych promocjach w Biedronce. Ten tekst zdradza, czy picie mleka prosto od krowy jest wskazane.

Zsiadłe mleko

Źródło zdjęcia: canva/MementoImage, Getty Images

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: dietetycy.org.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Mleko Nabiał