Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-10-11T205709.543

S. Hermann & F. Richter z Pixabay

Czy warto pić mleko "prosto od krowy"?

11 Października 2021

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Niektórzy uważają, że mleko pasteryzowane czy UHT jest mało wartościowe. Ze względów smakowych i zdrowotnych preferują nieprzetworzone mleko kupowane na targu. Czy jednak warto pić mleko „prosto od krowy"?

Mleko prosto od krowy budziło i budzi skrajne odczucia. Jedni uważają, że tylko ono smakuje, jak powinno, bo nie ma posmaku mleka gotowanego. Inni nie są w stanie wypić takiego naturalnego mleka ze względu na jego zapach. Dużo oczywiście zależy od higieny udoju, jednak wygląda na to, że mleko poddane obróbce termicznej jest bezpieczniejsze dla naszego zdrowia.

Czy warto pić mleko „prosto od krowy"?

Jak się okazuje picie mleka „prosto od krowy" może być dość ryzykowne. Nie jest ono bowiem czyste mikrobiologicznie. Może zawierać bakterie chorobotwórcze czy florę wywołującą zatrucia pokarmowe. Do najgroźniejszych dla naszego zdrowia należą bakterie Escherichia coliSalmonella, Staphylococcus aureusListeria monocytogenes i Mycobacterium.

Z powodu tego, że surowe mleko może zawierać szkodliwe drobnoustroje, w przemyśle jest ono poddawane obróbce termicznej. Najłagodniejszą formą tej obróbki jest pasteryzacja. Jest to podgrzanie surowego mleka do temperatury 65-100 st. C, co powoduje zniszczenie większości drobnoustrojów chorobotwórczych. Dzięki temu procesowi mleko staje się produktem bezpiecznym dla konsumentów, a także wydłuża się jego trwałość.

Mleko można też poddawać sterylizacji. Jest to krótkotrwałe ogrzanie mleka do temperatury 135-150 st. C i szybkie schłodzenie go do 20 st. C. W procesie tym następuje całkowite zniszczenie drobnoustrojów, co znacznie zwiększa też trwałość mleka. Przetwarzane w ten sposób mleko UHT można przechowywać kilka miesięcy poza lodówką.

Do redukcji liczby komórek bakterii w mleku surowym wykorzystuje się też mikrofiltrację. Proces ten polega na przecedzeniu mleka przez sita tak gęste, że są w stanie zatrzymać drobnoustroje. Po tym procesie mleko poddawane jest łagodnej pasteryzacji po to, by zdezaktywować jeszcze enzymy, które również mogą powodować zmiany w mleku.

jarzębina

Delikatna konfitura z jarzębiny i jabłek

CZYTAJ DALEJ

Ważniejszy smak czy bezpieczeństwo?

Pasteryzacja nie powoduje większych zmian fizykochemicznych i organoleptycznych mleka. Sterylizacja niestety zmienia nieco smak mleka. Jest on zwykle określany jako posmak „gotowania", „karmelowy" czy „stalowy". Dla tych, którzy wychowali się na mleku UHT, jest to niewyczuwalne. Wielbicielom mleka „prosto od krowy" bardzo to przeszkadza.

Mleko pasteryzowane czy UHT ma tylko nieznacznie obniżoną wartość odżywczą w stosunku do mleka „prosto od krowy". Zawiera nieco mniej witamin. Część białek mleka zostaje też w tych procesach zdenaturowanych, co jednak czyni je łatwiej przyswajalnymi przez człowieka.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Warto też dodać, że mleka pasteryzowanego, UHT czy poddanego mikrofiltracji nie trzeba gotować przed spożyciem. Takiemu procesowi warto jednak poddać mleko „prosto od krowy". Zwłaszcza jeśli kupisz je od przypadkowego, nieznajomego sprzedawcy.

Chcesz dowiedzieć się, jakie właściwości ma zsiadłe mleko albo jakie są konsekwencje picia mleka? Koniecznie zajrzyj na naszą stronę.

szklanka mleka

szklanka mleka

Źródło zdjęcia: canva/bea8476

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

WIELKI TEST WIEDZY O JAJKACH. 10/10 ZGARNIAJĄ TYLKO GENIUSZE

Pytanie 1 z 10

Świeżość jajka możesz sprawdzić wkładając je do szklanki z zimną wodą. Jajko jest najświeższe jeśli:

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: czytajsklad.com, motywatordietetyczny

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

śliwki

Produkty

Dlaczego warto jadać śliwki?

Czytaj więcej >
Jaja na blacie

Produkty

Co oznacza kolor skorupki jajka?

Czytaj więcej >
Kiszona kapusta w misce

Produkty

Jak przygotować kiszoną kapustę na zimę?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy warto zjeść banana na pusty żołądek?

Czytaj więcej >
Bazylia w słoikach

Produkty

Jak dbać o bazylię ze sklepu?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy jedzenie kiełkującego czosnku jest dobrym pomysłem?

Czytaj więcej >