Smakosze.pl
lodówka

canva/8vFanI

Dlaczego warto włożyć mokrą gazetę do lodówki?

12 Września 2021

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Oprócz różnych środków czyszczących w kuchni można stosować sprawdzone triki. Nie są kosztowne, a i bezpieczniejsze dla naszych dłoni i zdrowia. A czy wiecie, dlaczego warto włożyć mokrą gazetę do lodówki? Nie? To koniecznie przeczytajcie ten materiał.

Lodówka to jedno z tych miejsc w kuchni, gdzie z pewnością powinno być czysto i higienicznie. Lecz nie zawsze mamy czas na porządki, a i one czasami nie są skuteczne. Na przykład trudno nam się pozbyć z lodówki woni dojrzewającego sera czy czosnkowej kiełbasy. Oto prosty sposób, by temu zaradzić.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Dlaczego warto włożyć mokrą gazetę do lodówki?

Mokra gazeta jest pomocna w walce z niepożądanymi zapachami panującymi w lodówce. Wystarczy ją zwilżyć, uformować w kulę i włożyć do lodówki. Pozostawiona na kilkanaście godzin, wchłonie nieprzyjemne zapachy z lodówki.

Po tym czasie gazetę warto wymienić na nową i regularnie powtarzać ten zabieg. Gazetę można oczywiście zastąpić innym papierem, np. papierowym ręcznikiem czy kartkami z zeszytu.

Inne sposoby na świeży zapach

Dość popularnym sposobem na zneutralizowanie niepożądanych zapachów w lodówce jest przetarcie jej wnętrza roztworem octu i wody. Ocet dodatkowo ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, co też pomoże nam zachować czystość lodówki.

Inny, sprawdzony trik na przykry zapach z lodówki to umieszczenie w niej zużytej torebki z czarną herbatą. Herbata doskonale poradzi sobie z tym problemem, podobnie jak z wonią z toalety.

Oczywiście trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu lodówki. Należy też usuwać z niej przeterminowaną, zepsutą żywność, tak by nie przyspieszała psucia się innych produktów. A bardziej wonne specjały dobrze jest przechowywać w zamkniętym pojemniku.

kula z papieru

kula z papieru

Źródło zdjęcia: canva/Karimpard

Jak dobrze znasz potrawy z czasów PRL-u? Nie bądź zbyt pewny siebie, tylko geniusz zgadnie wszystkie odpowiedzi

Pytanie 1 z 10

Z czego najczęściej jadano kotlety w czasach PRL-u?

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: newsygotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wie

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Ciasto na pizzę, które zawsze wychodzi

Czytaj więcej >

Porady

Jak ugotować ziemniaki w 5 minut?

Czytaj więcej >

Porady

Jak obrać czosnek bez wysiłku?

Czytaj więcej >
Jak doprawić leczo?

Porady

Jak dobrze doprawić leczo?

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego placki ziemniaczane nie wychodzą?

Czytaj więcej >

Porady

Babcine porady kulinarne sprzed 100 lat

Czytaj więcej >