jajka
canva/jarabee123

Dlaczego nie trzeba przechowywać jajek w lodówce?

Robiąc zakupy w supermarketach możemy zauważyć, że jajka umieszczone są zarówno w lodówkach, jak i poza nimi. Okazuje się, że oba sposoby przechowywania produktu są poprawne. Kupując jajka warto wręcz zapamiętać skąd je wzięliśmy. Zależy od tego sposób ich przechowywania.

Jajka to jeden z tych produktów, których nie może zabraknąć w naszej codziennej diecie. Okazuje się, że niezwykle ważny jest nie tylko sposób ich podawania, ale również przechowywania. Wiele osób trzyma ten produkt w lodówce, co nie jest jedynym właściwym sposobem przechowywania tego produktu.

Warto wyrobić sobie nawyk nie tylko wyboru jak najlepszych jakościowo produktów, ale również ich właściwego przechowywania. W przeciwnym razie będziemy borykać się z zatruciem i nieprzyjemnymi dolegliwościami żołądkowymi.

Jak właściwie przechowywać jajka?

Zazwyczaj przechowujemy jajka w lodówce. Nie jest to błąd, jednak wcale nie musi być to jedyna obowiązująca nas norma. W wielu sklepach jajka są przechowywane zarówno w lodówkach, jak i poza nimi. Dietetyczka Małgorzata Krukowska zdradziła w rozmowie z Wirtualną Polską, że oba sposoby są dobre.

Dobrym pomysłem jest zapamiętać skąd bierzemy jajka z supermarketu: z lodówki, czy z innego miejsca i w taki sam sposób przechowywać je w domu. Musimy jednak uważać na to, by nie przechowywać ich w zbyt ciepłym miejscu. Jak długo można przechowywać jajka?

Dlaczego warto dodać do rosołu goździki?Dlaczego warto dodać do rosołu goździki?Czytaj dalej

Jak długo możemy przechowywać jajka?

Chociaż jajka dość długo zachowują swoją świeżość, to najlepiej spożyć je dość szybko i nie kupować ich na zapas. Możemy je również zamrozić. Czynność ta wymaga jednak sporej precyzji.

Należy najpierw oddzielić jajka od żółtek, a następnie je osobno zamrozić. Eksperci rekomendują zamknąć koniecznie w szczelnym pojemniku po trzy, cztery białka oraz żółtka. Mrożone jajka można przechowywać w zamrażalniku przez około 6 miesięcy. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

jajka

Jajka powinno się rozmrażać tak samo jak mięso. Najlepiej powinno się to robić w lodówce, aby uniknąć zbyt dużej różnicy temperatur. Warto pamiętać, aby po rozmrożeniu od razu spożyć jajka i już przenigdy ich nie mrozić. Przechowując jajka należy również zachować szczególną ostrożność, aby nie zarazić się salmonellą.

Przed przygotowaniem potrawy z jajkami, zawsze należy pamiętać o ich wyparzeniu. Po każdym rozbiciu tego produktu należy również umyć ręce ciepłą wodą. Dzięki tym czynnościom z pewnością unikniesz przykrych rozczarowań i kłopotów żołądkowych.

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Polecamy również nasz tekst o tym kiedy, niestety należy zrezygnować z jedzenia jajek. Znajdziecie go tutaj.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: wp/haps/onet

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł