Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Dodajesz do sałatki Kielecki czy Winiary? Dietetyk nie ma wątpliwości, który z nich jest lepszy
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 22.12.2023 11:20

Dodajesz do sałatki Kielecki czy Winiary? Dietetyk nie ma wątpliwości, który z nich jest lepszy

majonez winiary i kielecki
Dr Michał Wrzosek; Canva

Majonez uważany jest za produkt z założenia pyszny, ale niezdrowy. Warto zwrócić jednak uwagę, że majonez majonezowi nierówny. Dr dietetyki zwraca uwagę, że istnieją sposoby, by ocenić, który z popularnych majonezów jest lepszy dla naszego organizmu. A także dlaczego założenie, że to niezdrowy produkt, jest mitem.

Majonez Kielecki czy Winiary

Choć wojna Winiar z Kieleckim to żartobliwy spór, czasem konflikt ten eskaluje i strony wytaczają ciężkie argumenty. Ostatnio po jednej ze stron opowiedział się popularny na TikToku dietetyk Michał Wrzosek.

Podkreślił on, że chociaż spór wydaje się zaledwie wojną idei, można zająć stanowisko po jednej ze strony. Wystarczy wczytać się w skład produktów, a dzięki temu będzie można wyłonić zwycięzcę.

miseczka majonezu
Canva / Getty Images
Gessler zdradziła sekret swoich śledzi w musztardzie. Ten dodatek „łagodzi smak, ale dodaje też kopa"

Czy majonez jest niezdrowy

Majonez to jeden z tych produktów, które są na diecie często zabronione i nie wiem czemu, bo w składzie mamy przede wszystkim olej roślinny, który jest źródłem zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych

– mówi Wrzosek.

Dodaje, że jako miłośnik majonezu używa go chętnie, pamiętając o kilku zasadach. Po pierwsze, nie używa go za dużo – wystarczy łyżeczka np. na kanapkę. Po drugie zaś – łączy go ze zdrowym, zbilansowanym posiłkiem. Po trzecie w końcu: wybiera dobry majonez.

Który majonez wybrać? Dietetyk nie ma wątpliwości

Wiadomo, że każdy majonez ma nieco inny smak. Z gustem i kubkami smakowymi nie sposób dyskutować. Jeśli jednak chodzi o składniki każdego z produktów, sprawa jest bardzo prosta.

Zapytany przez dziennik “Fakt” Wrzosek zwraca uwagę, że Kielecki ma zdecydowanie prostszy skład: olej rzepakowy, musztarda, żółtka jaj i woda. Tymczasem jego rzekomy konkurent ma już konserwanty oraz cukier. Być może dlatego jest też bardziej kaloryczny.

Wrzosek na swoim kanale poleca m.in. majonez Go Vege z Biedronki. Jeżeli stosować się do tego pozostałych wytycznych – mniej i jako część zbilansowanego posiłku – majonez może być nie tylko pyszny, lecz także zdrowy. Jaki by jednak nie był, sałatka bez majonezu nie istnieje. Którą markę ty do niej dodajesz?

Źródło TikTok michal_wrzosek

Tagi: Kuchnia Sos