Domowe pierogi ze śliwkami - pomysł na wegetariański obiad
Pierogi ze śliwkami - składniki
Ciasto na pierogi:
3/4 szklanki wody,
2 szklanki mąki,
szczypta soli.
Nadzienie pierogów:
400 ml śmietany 18%,
0,5 kg śliwek,
4 łyżki cukru pudru.
undefined
Przygotowanie pierogów ze śliwkami
Mąkę przesiej na stolnicę i dodaj sól. Następnie stopniowo dodając wodę, ugniataj mąkę, Ciasto zagniataj około 10 minut, aż będzie miękkie i elastyczne. Przykryj szmatką.
Wyjmij pestki ze śliwek i pokrój je na 2 lub 4 części w zależności od wielkości owocu. Ciasto podziel na trzy części. Wyjmij spod szmatki pierwszą część i użyj noża do wycięcia w kwadrat około 5 cm z boku lub wytnij koło szklanką. Umieść śliwkę na środku każdego ciasta i połącz rogi kwadratu pośrodku, aby utworzyć piramidę lub złóż koło na pół. Ostrożnie przyklej brzegi ciasta.
Wkładaj partiami do wrzątku, bez soli, gotuj do miękkości (kilka minut), odcedź i zmieszaj ze śmietaną i cukrem pudrem.
Zastosowanie śliwek
W zależności od kształtu i wielkości owocu śliwki dzieli się na mirabelki, renklody, węgierki, śliwki okrągłe, jajowate i owalne. Podział drugi to odmiany deserowe, które idealnie nadają się na przetwory. Odmiany deserowe obejmują renklody: althana, zielona i ulena oraz węgierki - włoska, zwykła, łowicka oraz inne odmiany, takie jak herman, kirka, brzoskwiniowa i królowa Wiktoria.
Wiele z tych odmian to także owoce, które można wykorzystać do przygotowania pysznych powideł śliwkowych, dżemów czy przetworów. Ze śliwek przyrządza się również znane trunki, takie jak polska śliwowica i tarniówka czy bałkańska rakija.