Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Domowy przecier pomidorowy, sto razy lepszy niż ze sklepu
Agata Kaszuba
Agata Kaszuba 25.03.2022 22:52

Domowy przecier pomidorowy, sto razy lepszy niż ze sklepu

Przecier pomidorowy
Canva.com / YelenaYemchuk

Przecier pomidorowy, to jeden z najpopularniejszych produktów na polskim rynku. Używamy go bardzo często, jest składnikiem zupy, sosów, zapiekanek i wielu innych potraw. Niektórzy oddani fani, dodają go do praktycznie każdego dania. My również się do nich zaliczamy, dlatego nadeszła pora zrezygnować z przecieru oferowanego na sklepowych półkach i stworzyć swój własny. Taki domowy przecier jest zdecydowanie zdrowszy, gdyż nie zawiera niepotrzebnej chemii oraz zdecydowanie smaczniejszy. Nie ma nic lepszego niż naturalne, jakościowe składniki.

I co z tym pomidorem?

Pomidory, to cudowne, uniwersalne warzywa, które możemy przyrządzać na ciepło, czyli piec, gotować i smażyć oraz na zimno, jako dodatek do kanapki, sałatki, tortilli i obiadu. Można z nich robić przeciery, koncentraty, passaty, sosy, a nawet soki. Do Europy przywędrowały w roku 1532 – zostały przywiezione przez hiszpańskich żeglarzy z Meksyku i zrewolucjonizowały europejski rynek kulinarny. Choć na początku podchodziliśmy do nich nieufnie, gdyż ze względu na swój czerwony kolor, były powszechnie uważana za trujące, i hodowaliśmy je raczej jako rośliny ozdobne, to jednak z czasem opanowały cały kulinarny świat, a Europejczycy pokochali je je swoje. Szczególnie Włosi, których kuchnia opiera się w dużej mierze właśnie na pomidorach.

Pomidory są niskokaloryczne i zdrowe. Aż 93% ich składu to woda, dlatego tak chętnie są spożywane przez osoby, które walczą z nadprogramowymi kilogramami. Oprócz tego możemy w nich znaleźć witaminy z grupy B, witaminę A, C oraz E. Dobrze działają na funkcjonowanie układu nerwowego ze względu na zawartość potasu.

Mimo, że zazwyczaj surowe warzywa mają w sobie więcej substancji odżywczej niż takie poddane obróbce cieplnej, to jednak sprawa nie jest taka prosta jeśli chodzi o pomidora. Obecny w nim likopen, który jest niezwykle cenny dla naszego organizmu, jest lepiej przyswajalny, jeśli spożyjemy go na ciepło. Dobrze jest włączyć pomidory lub produkt na bazie pomidorów do swojej codziennej diety. Szczególnie, że jest to warzywo sezonowe, które pełnię swojego smaku i aromatu odkrywa przed nami dopiero latem.

Przecier pomidorowy – prosty przepis

Do przygotowania prostego i szybkiego przecieru, potrzebujesz:

- 4 kg pomidorów- 2 łyżki soli- 2 łyżki cukru- 1 ząbek czosnku- bazylia

Przygotowanie przecieru powinno się rozpocząć od sparzenia pomidorów i obrania ich ze skórki, jednak jeśli robisz podwójna lub potrójną porcję, ta procedura zajmie za dużo czasu. Dlatego można je umyć, pokroić na kawałki i zagotować w garnku. Gdy staną się już miękkie, powstałą pulpę przetrzyj przez sitko, w ten sposób pozbędziesz się pestek oraz skórki. Tak powstałą masę ponownie przelej do garnka i zagotuj. Dodaj sól, cukier oraz zmiażdżony ząbek czosnku. Dla smaku możesz również dorzucić trochę suszonej bazylii. Te dwa ostatnie składniki nie są obowiązkowe, ale sprawiają, że przecier nabiera trochę włoskiego klimatu.

Gdy pomidorowa masa się już zagotuje to najwyższa pora przelać ją do słoików. Oczywiście powinny być one wcześniej umyte i wygotowane. Jeszcze gorącą masę przełóż do słoików, dobrze je zakręć i włóż do garnka, zalanego wodą, która sięga do około 2 cm do zakrętki słoika. Gotuj przez około 25 minut. Postaraj się, aby woda nie przekroczyła 90 stopni. Po tym czasie przecier jest zapasteryzowany, dzięki temu możesz cieszyć się smakiem letnich pomidorów przez całą zimę.

Przecier pomidorowy świetnie sprawdzi się jako dodatek do pizzy, mięsa i sosów. Krewetki oraz inne owoce morza z pewnością nie pożałują, że w ich towarzystwie pojawił się smak soczystych pomidorów. Po wypróbowaniu tego przepisu, już nie chcemy korzystać ze sklepowych odpowiedników. Domowy przecier górą!

Tagi: