Smakosze.pl
Grzyby

ezp, Getty Images

Duże zmiany w nazewnictwie grzybów

13 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Grzyby jak co roku są długo wyczekiwane przez Polaków, którzy z niecierpliwością marzą o porannym spacerze po lesie pełnym aromatycznych grzybów. Polskie Towarzystwo Mykologiczne zdecydowało się wprowadzić znacznie zmiany w nazewnictwie grzybów, co może wywołać odrobinę chaosu. Podgrzybki i borowiki będą nazywać się inaczej.

Grzyby są bardzo ważnym elementem polskiej sztuki kulinarnej - dodajemy je do najróżniejszych dań, zwiększając przy okazji intensywność smaku i aromatu danej potrawy. Niestety, przez dłuższą część roku możemy korzystać jedynie z suszonych lub konserwowych zapasów. 

Gdy w końcu udaje nam się doczekać sezonu i można wyruszyć bladym świtem do lasu, czujemy przyjemny dreszczyk emocji. Okazuje się, że Polskie Towarzystwo Mykologiczne postanowiło wprowadzić spore zmiany, które mogą wnieść dezorientację.

Grzyby zmieniają swoje nazwy

Na początku bieżącego roku Polskie Towarzystwo Mykologiczne postanowiło powołać komisję do spraw polskiego nazewnictwa grzybów. Zadaniem komisji jest uporządkowanie tych polskich nazw, które nie odpowiadają łacińskim odpowiednikom. 

Specjaliści z Towarzystwa twierdzą bowiem, że polskie nazewnictwo jest wyjątkowo zróżnicowane. Portale internetowe, publikacje naukowe czy zwykła literatura o tematyce grzybów są obarczone znacznym chaosem, gdyż te same grzyby mają często zupełnie różne nazwy.

Podgrzybek znika z nazewnictwa

Dzisiaj podgrzybek nazywany jest podgrzybkiem brunatnym i do takiej nazwy przyzwyczajona jest większość pasjonatów grzybobrania. Okazuje się, że łacińska nazwa tego gatunku zmieniła się, dlatego obecnie obie nazwy nie pokrywają się. 

Na naszej stronie zamieściliśmy mnóstwo informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Przeczytaj ten artykuł, w którym pokazujemy dlaczego warto pić herbatę z czosnku i jabłka. W tym tekście  zdradzamy najlepszą recepturę na pysznego żółciaka siarkowego - grzyba, który dla wielu jest zwykłą hubą rosnącą na drzewie. 

Polskie Towarzystwo Mykologiczne zaleca, aby podgrzybek brunatny nazywał się teraz podgrzybem brunatnym. Oczywiście taka decyzja wywołuje niedowierzanie u grzybiarzy, dla których nazwy w atlasie nie mają większego znaczenia - chcą oni w końcu zajadać się pysznymi smakołykami. 

Źródło: LianeM, Getty Images

Borowik również zmienia nazwę

Borowik usiatkowany nazywać się już niedługo będzie borowikiem grabowym, a inna odmiana tego grzyba, borowik ceglastopory zostanie przemianowany na krasnoborowika ceglastoporowego. Co ciekawe, my sami możemy wpłynąć na przyszłą nazwę naszego ulubionego grzyba. 

Jeśli chcieliby Państwo nadać nową polską nazwę gatunkową, rodzajową lub też wyższej jednostki taksonomicznej, [...] prosimy o nadsyłanie wniosków o nadanie nazwy lub propozycji nazwy do Komisji, która zaopiniuje nazwę sprawdzając jednocześnie, czy nie dubluje się ona z nazwą już nadaną innemu taksonowi (gatunkowi, rodzajowi itd.) - można przeczytać w komunikacie towarzystwa, na ich stronie internetowej. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: gazetawroclawska.pl; money.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi:

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak wykorzystać mięso z rosołu?

Produkty

Jak wykorzystać mięso z rosołu? Zdradzamy kilka pysznych inspiracji, palce lizać

Czytaj więcej >
Czy herbata zawiera kofeinę?

Produkty

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Ma mnóstwo korzyści

Czytaj więcej >
Dlaczego do kawy warto dodać sól?

Produkty

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy pieczarki można jeść na surowo?

Produkty

Czy pieczarki można jeść na surowo? Eksperci nie mają wątpliwości, odpowiedź jest zaskakująca

Czytaj więcej >
smażenie

Produkty

Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >