Smakosze.pl
Grzyby

ezp, Getty Images

Duże zmiany w nazewnictwie grzybów

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Grzyby jak co roku są długo wyczekiwane przez Polaków, którzy z niecierpliwością marzą o porannym spacerze po lesie pełnym aromatycznych grzybów. Polskie Towarzystwo Mykologiczne zdecydowało się wprowadzić znacznie zmiany w nazewnictwie grzybów, co może wywołać odrobinę chaosu. Podgrzybki i borowiki będą nazywać się inaczej.

Grzyby są bardzo ważnym elementem polskiej sztuki kulinarnej - dodajemy je do najróżniejszych dań, zwiększając przy okazji intensywność smaku i aromatu danej potrawy. Niestety, przez dłuższą część roku możemy korzystać jedynie z suszonych lub konserwowych zapasów. 

Gdy w końcu udaje nam się doczekać sezonu i można wyruszyć bladym świtem do lasu, czujemy przyjemny dreszczyk emocji. Okazuje się, że Polskie Towarzystwo Mykologiczne postanowiło wprowadzić spore zmiany, które mogą wnieść dezorientację.

Grzyby zmieniają swoje nazwy

Na początku bieżącego roku Polskie Towarzystwo Mykologiczne postanowiło powołać komisję do spraw polskiego nazewnictwa grzybów. Zadaniem komisji jest uporządkowanie tych polskich nazw, które nie odpowiadają łacińskim odpowiednikom. 

Specjaliści z Towarzystwa twierdzą bowiem, że polskie nazewnictwo jest wyjątkowo zróżnicowane. Portale internetowe, publikacje naukowe czy zwykła literatura o tematyce grzybów są obarczone znacznym chaosem, gdyż te same grzyby mają często zupełnie różne nazwy.

Podgrzybek znika z nazewnictwa

Dzisiaj podgrzybek nazywany jest podgrzybkiem brunatnym i do takiej nazwy przyzwyczajona jest większość pasjonatów grzybobrania. Okazuje się, że łacińska nazwa tego gatunku zmieniła się, dlatego obecnie obie nazwy nie pokrywają się. 

Na naszej stronie zamieściliśmy mnóstwo informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Przeczytaj ten artykuł, w którym pokazujemy dlaczego warto pić herbatę z czosnku i jabłka. W tym tekście  zdradzamy najlepszą recepturę na pysznego żółciaka siarkowego - grzyba, który dla wielu jest zwykłą hubą rosnącą na drzewie. 

Polskie Towarzystwo Mykologiczne zaleca, aby podgrzybek brunatny nazywał się teraz podgrzybem brunatnym. Oczywiście taka decyzja wywołuje niedowierzanie u grzybiarzy, dla których nazwy w atlasie nie mają większego znaczenia - chcą oni w końcu zajadać się pysznymi smakołykami. 

Źródło: LianeM, Getty Images

Borowik również zmienia nazwę

Borowik usiatkowany nazywać się już niedługo będzie borowikiem grabowym, a inna odmiana tego grzyba, borowik ceglastopory zostanie przemianowany na krasnoborowika ceglastoporowego. Co ciekawe, my sami możemy wpłynąć na przyszłą nazwę naszego ulubionego grzyba. 

Jeśli chcieliby Państwo nadać nową polską nazwę gatunkową, rodzajową lub też wyższej jednostki taksonomicznej, [...] prosimy o nadsyłanie wniosków o nadanie nazwy lub propozycji nazwy do Komisji, która zaopiniuje nazwę sprawdzając jednocześnie, czy nie dubluje się ona z nazwą już nadaną innemu taksonowi (gatunkowi, rodzajowi itd.) - można przeczytać w komunikacie towarzystwa, na ich stronie internetowej. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: gazetawroclawska.pl; money.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >