Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Fatalna pomyłka grzybiarza
Renata Materlińska
Renata Materlińska 20.09.2021 02:00

Fatalna pomyłka grzybiarza

kosz grzybów
ca

Do fatalnej w skutkach pomyłki doszło w Słupsku. 63-letni grzybiarz najprawdopodobniej zjadł muchomora, którego wziął za kanię. Niestety, mężczyzna zmarł na ostrą niewydolność wątroby.

Sezon grzybowy trwa, ale choć grzyby są pyszne, potrafią też być trujące. Dlatego pierwszą zasadą wszystkich grzybiarzy powinno być — zbieram tylko te grzyby, które znam i których jestem absolutnie pewien.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Fatalna pomyłka grzybiarza

Niestety 63-letni grzybiarz ze Słupska fatalną pomyłkę przypłacił życiem. Mężczyzna z powodu zatrucia grzybami trafił niedawno do Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku, niestety wkrótce zmarł. Doszło u niego do ostrej niewydolności wątroby, najprawdopodobniej po spożyciu muchomora sromotnikowego.

Jak podaje Radio Gdańsk, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku Marcin Prusak przekazał im informację: „Wyniki badań laboratoryjnych mężczyzny, który zmarł w szpitalu z powodu ostrej niewydolności wątroby, nie potwierdziły zatrucia muchomorem sromotnikowym. Wynik ten nie rozstrzyga wprost, czy mężczyzna rzeczywiście zatruł się grzybami i zatrucie to było powodem jego śmierci".

Zdaniem lekarzy taki niejednoznaczny wynik może wiązać się z czasem przeprowadzenia badania. Im bowiem więcej czasu upłynie od zjedzenia grzyba do momentu przeprowadzenia badania, wyniki są coraz mniej miarodajne.

Jak odróżnić kanię od muchomora?

Na grzyby najlepiej udać się w towarzystwie osoby znającej się na grzybach. A jeśli nie macie pewności co do tego, że grzyb jest jadalny, po prostu go wyrzućcie. Pomyłka może się bowiem okazać tragiczna w skutkach. W Polsce 95 proc. śmiertelnych zatruć grzybami jest powodowane przez muchomora sromotnikowego.

Ważne jest też, by zbierać duże, dojrzałe okazy. Tak, by można, było uchwycić wszystkie charakterystyczne ich cechy. Grzyby wykręcamy też z podłoża by zachować cały trzon i zbieramy je w całości.

Jeśli chodzi o czubajkę kanię, ma ona białawy lub beżowy kapelusz o średnicy 10-30 cm. Kapelusz ma kształt parasola, z garbkiem na środku. Na kapeluszu i trzonie występują brązowawe postrzępienia, które można zetrzeć palcem. Od spodu kapelusza czubajka kania ma biało-beżowe, szerokie blaszki. Jej trzon jest smukły i ma ruchomy pierścień. Na dole trzonu kani jest zgrubienie, ale nie występuje pochwa. Kania ma biały miąższ, który nie sinieje po ścięciu. Jej zapach jest łagodny. Muchomor sromotnikowy ma gładki kapelusz w kolorze zielonkawym, z białymi blaszkami. Jego trzon również posiada pierścień (choć może on z czasem zniknąć), ale nie jest on ruchomy. Na dole trzonu ma zgrubienie, które znajduje się w pochwie. Grzyb ma mdły, słodkawy zapach.

czubajka kania
czubajka kania

Źródło zdjęcia: canva/AnnaNelidova Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: dziendobry.tvn, newsy.gotujmy

Tagi: Grzyby