Fatalne informacje o cenach pszenicy. Będą najwyższe od 20 lat
Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomiczne przedstawili prognozy dotyczące kształtowania się cen pszenicy. Z zebranych przez nich danych wynika, że w bieżącym roku osiągnęła ona najwyższy od 20 lat pułap. Obecnie stabilizuje się, lecz powrót do poziomu sprzed końca lutego może zająć nawet dwa lata.
Tak wysokich cen pszenica nie osiągała od 20 lat. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego prognozują, że powrót do kosztu z czasów przed wybuchem wojny w Ukrainie potrwa aż dwa lata. Dodają, że bieżąca sytuacja polityczna wpłynie też na kształtowanie się cen kukurydzy.
Ceny pszenice najwyższe od 20 lat
W najnowszym raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego znajdziemy naprawdę niepokojące dane. Eksperci zwrócili uwagę na wpływ rosyjskiej agresji na światowe rynki zbóż. Wybuch wojny w Ukrainie wywołał gwałtowny wzrost ceny buszla pszenicy na giełdzie w Chicago.
Wtedy kosztował on aż 14 dolarów. Obecnie analitycy PIE obserwują stabilizację na poziomie 11 dolarów, lecz nie jest to wcale radosna informacja. Powołują się oni bowiem także na ukraińską agencję APK-Inform, która zdradziła, że zniszczeniu uległo około 28 proc. zasiewów zbóż ozimych.
Co więcej, przedłużająca się wojna — według szacunku specjalistów, spowoduje spadek plonów w lecie nawet o 40%. Według danych, na które powołują się eksperci PIE, Ukraina odpowiada za 3 proc. światowej produkcji pszenicy. Konflikt zbrojny, trwającym na terytorium tego kraju sprawia, że zakontraktowane zboże nie dociera do nabywców.
A zboża w nadchodzących miesiącach najprawdopodobniej będzie mniej. Nałożone na Rosję sankcje stanowią istotny czynnik wpływający na ostateczną ilość, a więc i koszty surowców:
„Embargo na rosyjskie i białoruskie nawozy powiększa niepewność dotyczącą plonów w 2023 roku" - twierdzą analitycy w rozmowie z money.pl.
Rosną też ceny kukurydzy
Choć notowania cen kukurydzy wykazują mniejszą zmienność — produkt ten także systematycznie staje się coraz droższy. Od rozpoczęcia wojny, koszt podniósł się już z 6,5 do 7,5 dolara. Według oceny analityków trend nadal jest wzrostowy i można spodziewać się braku stabilności w handlu z Ukrainą.
Na naszej stronie znajdziecie więcej informacji ze świata kulinariów. Zachęcamy do zapoznania się ze smacznym przepisem na krokiety ziemniaczane. Być może spodoba wam się też ta receptura na słodkie kopytka.
Źródło zdjęcia: canva/Avalon_Studio
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Ekspresowe ciasteczka maślane z 4 składników. O wiele lepsze od sklepowych
Co zrobić, żeby panierka nie odpadała od kotletów schabowych? Zdradzamy najlepsze patenty
Dlaczego do rosołu warto dodać kapustę włoską? Odpowiedź zaskoczy niejednego smakosza
Źródło: money, biznes.interia