Smakosze.pl
Rukola

canva.com/pilipphoto, Getty Images Pro

Fatalne konsekwencje spożycia rośliny podobnej do rukoli

14 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Rukola ma charakterystyczny, pikantno-orzechowy smak, który świetnie komponuje się na pizzy czy w sałatce. Jeśli uprawiasz ją w swoim ogródku, nie pomyl jej ze starcem pospolitym. Wygląda do niej bardzo podobnie, jednak zawiera toksyczne dla człowieka substancje.

Rukola od jakiegoś czasu jest już bardzo popularną rośliną w polskiej kuchni. Ceni się ją nie tylko z uwagi na jej specyficzny smak - właściwości prozdrowotne, jakie posiada, są ogromne.

Niestety sporym problemem może się okazać jej podobieństwo do innej rośliny, mogącej rosnąć dosłownie tuż koło niej. Ci, którzy uprawiają rukolę w ogródku, powinni zachować szczególną ostrożność.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Niebezpieczna roślina podobna do rukoli

Starzec pospolity jest bardzo popularnym chwastem, rosnącym na całym terenie kraju. Jest rośliną odporną na niesprzyjające warunki, a także ciężko w wyplewieniu.

W jej wnętrzu znajdziemy najróżniejsze szkodliwe substancje, takie jak enecjoninę, senecynę, kwercetynę, kwas fumarowy czy pyrralizydynę. Mają one działanie mutagenne, kancerogenne i hepatotoksyczne.

Ciasto w 3 minuty

Awaryjne ciasto na każdą okazję - zrobisz je w 3 minuty

CZYTAJ DALEJ

Częste jedzenie starca pospolitego może skutkować zaburzeniami pracy układu pokarmowego, a także wywołać uszkodzenia narządów wewnętrznych - wątroby oraz trzustki.

Jak odróżnić rukolę od starca pospolitego?

Ciężko zauważyć różnicę pomiędzy obiema roślinami gołym okiem, dlatego specjaliści korzystają ze spektroskopii w podczerwieni. Dzięki niej rozpoznają je po określeniu składu chemicznego każdej z nich.

Masz ochotę na więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule pokazujemy przepis na sałatkę z młodych ziemniaków i fasolki szparagowej Z tego tekstu dowiesz się, jak upiec szarlotkę bez kruchego ciasta.

Starzec pospolity ma nieprzyjemny, kwaśno-gorzki smak, co może ułatwić zadanie. Trzeba jednak pamiętać, że roślina dodana do pizzy czy sałatki, może mieć zakryty smak przyprawami i sosami - z tego powodu najbezpieczniej jest odgryźć niewielki kawałek liścia i chwilę go żuć. Jeśli wyczujemy gorzki i kwaśny smak, nie należy spożywać reszty.

Starzec pospolity/zwyczajny

Źródło: canva.com/seven75, Getty Images

Jak dobrze znasz tradycyjne, polskie potrawy? Tylko geniusz zdobędzie komplet punktów

Pytanie 1 z 9

Farsz w pierogach ruskich musi zawierać

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam Moskal

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

flaki

Porady

Jak ugotować flaki, żeby nie wyszły gorzkie?

Czytaj więcej >
czosnek

Porady

Prosty sposób na uprawę zimowego czosnku

Czytaj więcej >
zielona dynia

Porady

Jak wykorzystać w kuchni zieloną dynię?

Czytaj więcej >
grzyby

Porady

Jak błyskawicznie oczyścić grzyby z piasku?

Czytaj więcej >

Porady

Jak sparzyć kapustę na gołąbki bez wody?

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego warto iść na grzyby o świcie?

Czytaj więcej >