Fatalne konsekwencje spożycia rośliny podobnej do rukoli
Rukola ma charakterystyczny, pikantno-orzechowy smak, który świetnie komponuje się na pizzy czy w sałatce. Jeśli uprawiasz ją w swoim ogródku, nie pomyl jej ze starcem pospolitym. Wygląda do niej bardzo podobnie, jednak zawiera toksyczne dla człowieka substancje.
Rukola od jakiegoś czasu jest już bardzo popularną rośliną w polskiej kuchni. Ceni się ją nie tylko z uwagi na jej specyficzny smak - właściwości prozdrowotne, jakie posiada, są ogromne.
Niestety sporym problemem może się okazać jej podobieństwo do innej rośliny, mogącej rosnąć dosłownie tuż koło niej. Ci, którzy uprawiają rukolę w ogródku, powinni zachować szczególną ostrożność.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Niebezpieczna roślina podobna do rukoli
Starzec pospolity jest bardzo popularnym chwastem, rosnącym na całym terenie kraju. Jest rośliną odporną na niesprzyjające warunki, a także ciężko w wyplewieniu.
W jej wnętrzu znajdziemy najróżniejsze szkodliwe substancje, takie jak enecjoninę, senecynę, kwercetynę, kwas fumarowy czy pyrralizydynę. Mają one działanie mutagenne, kancerogenne i hepatotoksyczne.
Częste jedzenie starca pospolitego może skutkować zaburzeniami pracy układu pokarmowego, a także wywołać uszkodzenia narządów wewnętrznych - wątroby oraz trzustki.
Jak odróżnić rukolę od starca pospolitego?
Ciężko zauważyć różnicę pomiędzy obiema roślinami gołym okiem, dlatego specjaliści korzystają ze spektroskopii w podczerwieni. Dzięki niej rozpoznają je po określeniu składu chemicznego każdej z nich.
Masz ochotę na więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule pokazujemy przepis na sałatkę z młodych ziemniaków i fasolki szparagowej Z tego tekstu dowiesz się, jak upiec szarlotkę bez kruchego ciasta.
Starzec pospolity ma nieprzyjemny, kwaśno-gorzki smak, co może ułatwić zadanie. Trzeba jednak pamiętać, że roślina dodana do pizzy czy sałatki, może mieć zakryty smak przyprawami i sosami - z tego powodu najbezpieczniej jest odgryźć niewielki kawałek liścia i chwilę go żuć. Jeśli wyczujemy gorzki i kwaśny smak, nie należy spożywać reszty.
Źródło: canva.com/seven75, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: newsy.gotujmy.pl