Trufle
Pixabay / licencja: CC 0 Mrdidg

Gdzie w Polsce można znaleźć trufle?

Trufle są cenionymi z uwagi na wyjątkowe walory smakowe grzybami, których jest tak mała, że cena potrafi być gigantyczna. Już w maju zaczynają pojawiać się niektóre gatunki, więc warto wybrać się w miejsce, gdzie są ich skupiska. Na ich poszukiwania należy udać się do lasów mieszanych.

Trufle nazywane są potocznie "czarnym złotem" i uznawane są zarazem za najrzadsze, jak i najdroższe grzyby znane człowiekowi. W Polsce przez dłuższy czas nie wiedziano, czy na terenie naszego kraju rośnie - na szczęście kilka lat temu odkryto miejsce, gdzie można je spotkać.

Smak trufli jest tak silny, że nie stanowią one samodzielnego dania. Wykorzystuje się je do doprawiania posiłków, dzięki czemu te nabierają charakterystycznego aromatu. Poszukiwanie trufli jest również bardzo trudne, dlatego ich cena potrafi zwalać z nóg.

Gdzie na trufle w Polsce?

Sezon na niektóre gatunki trufli zaczyna się już w maju, więc głodni doznań grzybiarze mogą już z niecierpliwością zacierać ręce. W Polsce jednym z największych skupisk jest Niecka Nidziańska, która obejmuje Małopolskę, część Śląska i województwa świętokrzyskiego.

Cena tych szlachetnych grzybów wacha się od 100 zł za 100 gramów, do nawet 30 tysięcy złotych za kilogram. Choć szczęście lub umiejętności psa, potrzebne do znalezienia trufli muszą być ogromne, tak zyski jakie można uzyskać z ich sprzedaży, są jak widać ogromne.

Groźna bakteria w uwielbianym produkcieGroźna bakteria w uwielbianym produkcieCzytaj dalej

Hodowla trufli

Z dużą ilością gatunków grzybów jest problem w kontekście zakładania hodowli, ponieważ spełnienie określonych warunków potrzebnych do ich wzrostu jest bardzo trudne. Nie inaczej jest w przypadku trufli letniej, którą w Polsce próbuje się hodować.

Potrzebujesz więcej interesujących newsów? Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy, ile zarabiają podstawowi pracownicy sieci sklepów Lidl. W tym tekście informujemy fanów wczesnego grzybobrania gdzie oraz jakie grzyby pojawiają się już w lasach.

Trufle

Źródło: olgakr, Getty Images Pro

Projektem zajmują się naukowcy z Zakładu Ekologii Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa pod kierunkiem dr Doroty Hilszczańskej. Badacze zdradzają jednak, że trufli nie da się przetransportować tak jak pieczarki i tylko 1% gleb w kraju spełnia wymagania potrzebne do rozwoju.

Mimo wszystko po około 8 latach mykologom udało się osiągnąć sukces i pierwsze trufle letnie w końcu się pojawiły. Przeciętnie rozwój tego grzyba trwa około 14 lat, a więc Polacy zdołali znacznie skrócić potrzebny czas, co w naszych warunkach klimatycznych nie jest łatwe.

Gdzie dokładnie szukać trufli?

Największe szanse na znalezienie ich są w okolicach lasów mieszanych, głównie pod drzewami takimi jak dąb, buk i lipa (jeśli są starsze niż 30 lat, istnieje większe prawdopodobieństwa sukcesu). Warto szukać także storczyków z rodzaju buławnik.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: natemat.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł