Gessler robi rosół na mięsie, o którym nikt by nie pomyślał. Jest pomijane
Rosół sprawdza się idealnie jako rozgrzewająca i pożywna zupa. Magda Gessler ta jesienną porą przypomina nam o pysznym rosole z gęsiny. Mięso z gęsi jest bardzo zdrowe i wartościowe, warto więc o nim pamiętać przy kolejnym gotowaniu wywaru. Jego smak na długo pozostanie w pamięci.
Do gotowania rosołu sprawdza się szyja, skrzydełka, mięsne kości a także podroby. Części te możemy uzyskać z luzowania całej gęsi lub szukać ich w dobrze zaopatrzonych sklepach mięsnych. Części z jednego ptaka zalewamy 3 litrami wody do gotowania rosołu.
Z gęsi uzyskujemy mięso o dużej zawartości tłuszczu, wobec czego konieczne może okazać się usunięcie jego nadmiaru z gotowego bulionu. Łatwo zrobisz to po schłodzeniu wywaru. Tłuszcz zwyczajnie zastygnie na jego powierzchni będzie można z łatwością wyjąć go za pomocą łyżki cedzakowej.
Do gotowania tłustych rosołów doskonale sprawdza się również dodatek jabłka. Cały owoc wrzucamy do garnka i wyciągamy go po zakończeniu gotowania. Taki trik skutecznie przełamuje nieco mdławy smak bulionu.
Przepis na aromatyczny rosół z gęsiny według Magdy Gessler
Składniki:
-
skrzydełka, szyja, podroby, kości i okrawki mięsa po porcjowaniu gęsi
-
2-3 marchewki
-
2 pietruszki
-
kawałek selera
-
pół pora
-
1 mała cebula
-
2-3 gałązki lubczyku
-
4-5 ziaren ziela angielskiego
-
2 liście laurowe
-
sól i pieprz do smaku
Przepis na elegancki rosół na gęsim mięsie
Mięso na rosół wsadź do dużego garnka . Zalej je 3 litrami zimnej wody i ustaw na niewielkiej mocy palnika . Doprowadź do zagotowania, po czym usuń pojawiającą się na powierzchni wody szara pianę .
Do gotującego się rosołu dołóż liście laurowe i ziele angielskie . Dodaj sól i pieprz do smaku. Całość trzymaj na wolnym ogniu przez ok. 60 minut .
W międzyczasie przygotuj warzywa do rosołu . Marchewkę, pietruszkę oraz seler umyj i obierz. Pora oczyść z zanieczyszczeń i pokrój na mniejsze części tak, aby w całości zmieścił się do garnka .
Przygotowane warzywa dodaj do rosołu wraz z gałązkami lubczyku . Gotuj kolejne 60 minut do momentu, aż warzywa będą miękkie . Przed podaniem rosół odcedź na durszlaku lub dużym sicie.
Rosół z gęsiny świetnie smakuje podany z lanymi kluseczkam i. Możesz także dodać do niego okrawki mięsa pozostałe po gotowaniu . W tym wypadku po dodaniu obranego mięsa do wywaru, należy go ponownie zagotować . Klasyczny rosół możesz przygotować też na mięsie kaczym . Z resztek po gotowaniu rosołu wyczarujesz to niezwykłe danie .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Siostra Aniela pokazała krok po kroku, jak robi knedle ze śliwkami. Nie ma lepszego przepisu
-
Ketchupowo-musztardowe kotlety schabowe z piekarnika. Zdrowsze i soczyste
-
Babcia Wiesia zawsze dodaje do rosołu 1 składnik. Różnicę widać od razu