Smakosze.pl
eggs-4059957 1920

pixabay/Couleur

GIS ostrzega przed jajkami z Biedronki

10 Września 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu salmonelli na skorupkach jaj z produktu "Jaja świeże L Moja Kurka". Są one sprzedawane w sieci sklepów Biedronka. Spożycie takich jaj na surowo, niestety może być groźne dla zdrowia.

Badania przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną wykazały obecność salmonelli zarówno w skorupkach, jak i w treści jaj. Poniżej podajemy dokładne informacje o jaką, partię produktu chodzi. Masz go w domu? Koniecznie wyrzuć lub odnieś do sklepu.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

GIS wycofuje jajka z Biedronki

Niebezpieczne dla zdrowia bakterie wykryto na produkcie "Jaja świeże L Moja Kurka" z terminem przydatności do 17 września 2021 roku. Numer feralnej partii to 17/09/2021 PSK 98, a kod na skorupkach jaj: 3PL30211306.

Producentem jajek jest Specjalistyczne Gospodarstwo Rolne Augustyniak Dariusz. Zostały one wyprodukowane dla Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka. Produkt jest obecnie wycofywany ze sprzedaży. Kontrola nie wykazała niezgodności w procedurach higienicznym oraz badaniach laboratoryjnych.

Projekt bez tytułu - 2021-09-09T133412.881

Jesienna surówka z kapusty, jabłek i papryki

CZYTAJ DALEJ

GIS ostrzega przed spożywaniem wyżej wymienionych jajek, szczególnie na surowo, ponieważ mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Przypomina również, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajkami.

Na naszej stronie znajdziecie o wiele więcej informacji, przepisów i porad. Niedawno informowaliśmy m.in. o komunikacie GIS-u do grzybiarzy oraz podawaliśmy przepis na ocet jabłkowy.

Jak dobrze znasz potrawy z czasów PRL-u? Nie bądź zbyt pewny siebie, tylko geniusz zgadnie wszystkie odpowiedzi

Pytanie 1 z 10

Z czego najczęściej jadano kotlety w czasach PRL-u?

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: gis

Zapraszamy na nasz Instagram

Monika Dec

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbiera dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuje, podróżuje i czyta książki.Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Czym były wykopki?

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jadać rydze?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujące zdjęcie borowika

Czytaj więcej >

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni maślaki ?

Czytaj więcej >

Produkty

Pilny komunikat GIS dla grzybiarzy

Czytaj więcej >

Produkty

Luksusowy sprzęt kuchenny w ofercie Lidla

Czytaj więcej >