Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Ostrzeżenie dotyczące używania drewnianej łyżki kuchennej
Adam Moskal
Adam Moskal 14.02.2021 01:00

Ostrzeżenie dotyczące używania drewnianej łyżki kuchennej

Gotowanie drewnianą łyżką
tiktok.com/@miss.clean.with.me

Gotowanie w tradycyjnym stylu oznacza, że kucharz korzysta z narzędzi znanych gastronomii od wielu wieków. Jednym z najbardziej popularnych jest drewniana łyżka - z pojawieniem się teflonowych patelni i garnków zdobyła jeszcze większą popularność niż wcześniej.

Niestety, z powodu drewna, z którego jest zbudowana, nie jest najlepszym wyborem, jeżeli chodzi o higienę. Pory drewna wchłaniają bowiem jedzenie i płyny, które są mieszane, a wymycie ich w 100% może graniczyć z cudem. 

Gotowanie drewnianymi przyborami nie jest zdrowe

Drewniana łyżka jest popularna z kilku powodów. Po pierwsze jej cena jest na tyle niska, że dosłownie każdy może sobie na nią pozwolić - najtańsze potrafią bowiem kosztować jedynie kilka złotych, a niektórzy są w stanie stworzyć je nawet samodzielnie. 

Po drugie nie rysuje delikatnej powierzchni pokrytej teflonem, który przy mieszaniu metalową łyżką, mógłby się zedrzeć. Drewno jest miękkie, więc idealnie sprawdza się w połączeniu z teflonem. Niestety widząc, co wypływa z łyżki pod wpływem wrzątku, można zrezygnować z korzystania z niej już na zawsze. 

Po włożeniu narzędzia do szerokiego kubka należy zalać je wrzącą wodą. Po 20 minutach moczenia dokładnie widać, jak woda zmienia swój kolor na jasno-szary i przestaje być przejrzysta - to pozostałości jedzenia, które zostają wchłonięte przez drewno.

Co więcej, z kubka zaczyna wydobywać się nieprzyjemny, stęchły i zjełczały zapach, który wskazuje, że resztki już od dawna są zepsute. Z pewnością gotowanie przy pomocy takiej łyżki nie może być zdrowe, w końcu nikt nie chce jeść starego i zepsutego jedzenia.

Chcesz poznać więcej doskonałych przepisów, na kulinarne perełki? Zajrzyj do tego tekstu, w którym zdradzamy jak usmażyć idealną jajecznicę. W tym artykule prezentujemy recepturę na klasyczne amerykańskie naleśniki, za którym szczególnie szaleją dzieci. 

Wideo udostępnione zostało przez Bonnie McNamara, użytkowniczkę platformy TikTok, na której wrzucane są krótkie filmiki. Widzowie McNamary nie czekali długo z komentarzami, których pod filmikiem pojawiło się całe mnóstwo. Oto kilka z nich: 

Moja mama trzyma swoje drewniane łyżki, odkąd urodził się mój brat, czyli 19 lat temu... Nie chcę wiedzieć, co w nich jest - napisała jedna z użytkowniczek TikToka. 

Pracuję w sanepidzie, absolutnie nie powinno się używać drewnianych łyżek w kuchni. Chłoną one brud trudny do usunięcia - wyjawiła kolejna obserwatorka Bonnie. 

A czy Ty wiedząc już, co skrywają drewniane łyżki, będziesz dalej z nich korzystał? Daj nam znać na naszym Facebooku.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: domekiogrodek.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Gotowanie