Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > Ile jajek dziennie można zjeść ? Znany lekarz podał konkretną liczbę
Monika Dec
Monika Dec 30.03.2024 16:03

Ile jajek dziennie można zjeść ? Znany lekarz podał konkretną liczbę

jajka
fot.canva/Yana Gavoryonska i youtube/Smakosze

Temat jajek budzi emocje nie tylko podczas świąt wielkanocnych. Raz na jakiś czas jesteśmy zarzucani różnymi opiniami ekspertów, które dotyczą tego ile dziennie powinniśmy ich jeść oraz w jakiej formie. Nasza redakcja postanowiła uzyskać opinię dr. Michała Mularczyka, który jest kardiologiem, internistą i dietetykiem.

Ile jajek dziennie można zjeść?

Ile jajek można zjeść w ciągu dnia?

Oficjalne dane mówią: dwa. Natomiast, jeżeli spojrzymy na to tak, że jajka zawierają składniki, które są dla nas konieczne, to 5  powinno być minimum na dzień.

W jakiej formie są one najzdrowsze?

Najzdrowsze jajka, to te gotowane na miękko, najlepiej 5 minut. I na pewno nie więcej niż 10.

Kto powinien unikać jedzenia jajek?

Jajek nie powinny jeść osoby z kamicą żółciową. Lepiej, aby wykluczyły one z diety ten właśnie składnik. Ponieważ jajka mogą powodować skurcz pęcherzyka i wydzielanie się żółci. Druga grupa to, oczywiście, osoby z uczuleniem na jajka. Zazwyczaj są to osoby z chorobami autoimunologicznymi m.in. Hashimoto, zapaleniem stawów, stwardnieniem rozsianym. Jednak nie zawsze, dlatego warto zrobić odpowiednie testy.

jajka
Fot. Canva/George Dolgikh
Zrób to przed gotowaniem białej kiełbasy. Ta czynność jest najważniejsza, mało kto o tym pamięta

Czy smażone jajka mogą być zdrowe?

A jak ze smażeniem? Czy można od czasu do czasu podać jajka w takiej formie?

Jeżeli to jajko usmażone na dobrym tłuszczu np. oleju kokosowym nierafinowanym, na smalcu, bądź maśle klarowanym, i jest to jajko sadzone, czyli białko ścięte, a żółtko płynne, to jak najbardziej od czasu do czasu można je zjeść. Żółtko, które jest płynne, ma dla nas najwięcej wartości odżywczych.

Cała prawda o jajkach

Dr. Michał Mularczyk jest cenionym kardiologiem, internistą i dietetykiem. Propaguje zdrowe żywienie, jest autorem książki “Zdrowie bez wyrzeczeń” i popularnych programów poświęconych zdrowemu odżywianiu.

jajko sadzone.jpg
Fot. Canva