Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Zrób to przed gotowaniem białej kiełbasy. Ta czynność jest najważniejsza, mało kto o tym pamięta

Zrób to przed gotowaniem białej kiełbasy. Ta czynność jest najważniejsza, mało kto o tym pamięta

biała kiełbasa
Fot. Canva/Robert Ruidl

Biała kiełbasa już jutro będzie cieszyć nas swoim smakiem. Jak ją gotować, by wyszła idealnie i nie popękała? Okazuje się, że należy pamiętać o jednej czynności. Jednak wielu smakoszy o niej niestety zapomina.

O tym pamiętaj, gdy gotujesz białą kiełbasę

Jak gotować białą kiełbasę, by smakowała i skąd wiedzieć, że jest już gotowa? Co zrobić, by nie popękała? Gotowanie kiełbasy nie jest wcale takie proste, jeśli chcemy, by wyszła najlepiej, jak to możliwe. Dlatego pamiętajmy przede wszystkim o tym, by przed gotowaniem nakłuć ją w kilku miejscach. 

Ten zabieg sprawi, że biała kiełbasa nie popęka pod wpływem zgromadzonych soków i tłuszczu. Istotne jest też, by gotować ją na małym ogniu i bez przykrycia. Gotowanie białej kiełbasy powinno raczej przypominać parzenie. Woda nie może gwałtownie wrzeć. 

biała kiełbasa
Fot. Canva/pixelshot
To mój ulubiony przepis na polewę czekoladową. Pasuje do każdego ciasta, sekret tkwi w tym dodatku

Jak długo gotować białą kiełbasę?

Nie wystarczy wrzucić białej kiełbasy do wrzątku i wyjąć jej po kilku chwilach. Gotowanie wymaga tu czasu. Zwykle białą kiełbasę parzymy około 30 minut. Należy sprawdzić, czy widelec lekko wchodzi w kiełbaskę. Jeśli tak, to znak, że biała kiełbasa jest gotowa do podania.

Ważne, żeby woda była na pograniczu wrzenia. Można też wodę z kiełbasą doprowadzić do wrzenia, a gdy pojawią się pierwsze bąbelki, należy wyłączyć grzanie i zostawić białą kiełbasę pod przykryciem na około 25 minut. Niektórzy przyrządzają też kiełbasę z parowaru. Proces gotowania trwa 30 minut. 

Po czym poznać, że biała kiełbasa jest gotowa do podania?

Warto zwrócić uwagę na otoczkę kiełbasy. Jelito powinno być przezroczyste, ale podczas gotowania zmienia ono swój kolor. Skórka kiełbasy powinna stać się biała. Natomiast mięso białej kiełbasy w wyniku gotowanie zyskuje szary odcień.

Natomiast różowe zabarwienie kiełbaski to znak, że użyto substancji konserwujących, np. soli peklujących. Dzięki tym radom biała kiełbasa będzie pyszna i delikatna. Zjemy ją ze smakiem w żurku, białym barszczu lub z dodatkiem ćwikły i sosu chrzanowego. Pisaliśmy o tym, jak przygotować apetyczną pieczeń z karkówki. Podawaliśmy też przepis na sernik, który jest hitem. 

biała kiełbasa
Fot. Canva/Dar1930