Smakosze.pl
Pędy chmielu są nie lada specjałem

Canva.com / Ievgenii Meyer

Ile kosztują młode pędy chmielu?

3 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że pędy chmielu nie należą do produktów, które często goszczą na naszych stołach. Mało kto spodziewałby się, że można je wykorzystać w kulinariach. Warto wiedzieć ile warte są młode pędy chmielu. Można za nie zapłacić sporo

Młode pędy chmielu przeważnie nie wzbudzają większych emocji. Zdarza się, że nie zauważamy ich i po prostu rozdeptujemy je w trakcie spacerów na świeżym powietrzu. Lepiej ostrożnie patrzeć pod nogi, ponieważ pędy chmielu są bardzo cenne.

Ile zapłacimy za pędy chmielu?

Niepozorne pędy chmielu cieszą się sporą popularnością w krajach takich jak Francja, Włochy, Holandia oraz Belgia. W Polsce praktycznie nikt ich nie jada, jednak za granicą uznaje się je za produkt ekskluzywny. Wszystko przez wysoką cenę.

Pędy chmielu w naszym kraju mają dobre warunki do wzrostu. Nie bez powodu roślina rośnie u nas nawet dziko. Warto mieć to na uwadze, ponieważ pędy chmielu są niezwykle cenne. Cena tego smakołyku może przyprawić o zawrót głowy.

Okazuje się, że w Holandii za kilogram pędów chmielu można zapłacić nawet 1000 euro. Trzeba przyznać, że jest to naprawdę sporo pieniędzy. Polacy mogą cieszyć się pędami nawet za darmo, wystarczy wiedzieć, gdzie ich szukać.

Gdzie znajdziemy pędy chmielu?

Pędy chmielu można znaleźć wszędzie tam, gdzie rośnie ta roślina. W przypadku dziko rosnącego chmielu mowa o mocno nawodnionych mięsach. W związku z tym pędów można poszukiwać w okolicach rzek i jezior.

Młode pędy chmielu najlepiej zbierać wczesną wiosną. Będą one jadalne, dopóki łodyga nie zrobi się twarda i brązowa. Warto zauważyć, że pędy chmielu bardzo szybko rosną. Czasami mogą w ciągu doby powiększyć się nawet o 30 cm.

(Canva / Ievgenii Meyer)

Pędy chmielu mają ciekawe walory smakowe

Wielu smakoszy prawdopodobnie zastanawia się, jak smakują młode pędy chmielu. Przypominają one trochę orzechy z nutą goryczy. Niektórzy porównują ich smak do szparagów lub karczochów. Zwłaszcza po ugotowaniu.

Pędy chmielu można jadać zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Jeśli sięgniemy po trochę starsze rośliny z zalążkami liści, wówczas będzie ona troszeczkę ostrzejsza w smaku. W jakich potrawach można wykorzystać pędy chmielu?

Zastosowanie pędów chmielu w kuchni

Młode pędy chmielu można użyć podczas przygotowywania sosów. Nadają się także jako urozmaicenie do zup. Niektórzy zalecają wzbogacanie o nie sałatek. Jednak równie dobrze pędy chmielu możemy po prostu usmażyć na maśle.

Wiele roślin można wykorzystać z powodzeniem w kulinariach. Dobrym przykładem jest, chociażby czarny bez. Warto przyjrzeć się także poziomkom, które skrywają niezwykłe właściwości. One również są bardzo cenne.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Kraftmagia, Haps

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >