Która cebula jest najzdrowsza?
Canva Pro

Która cebula jest najzdrowsza?

Cebula jest niezwykle zdrowym warzywem. Jej właściwości są doceniane podczas przeziębień i spadków odporności. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, która odmiana cebuli jest najzdrowsza. Dla niektórych odpowiedź może okazać się zaskakująca, ale najzdrowsza jest cebula w czerwonym kolorze.

Cebula potrafi nadać naszym potrawom bardziej wyrazistego smaku, któremu ciężko się oprzeć. Nie bez powodu jest niezwykle często wykorzystywana w kuchni. Siekamy ją, przysmażamy, podpiekamy, a nawet w całości wrzucamy do rosołu.

Warto jednak pochylić się nad tym, jak jej spożywanie wpływa na nasze zdrowie. O tym powinien wiedzieć każdy, kto chce zadbać o swój organizm.

Wpływ cebuli na zdrowie

Smakowita cebula często gości na polskich stołach. Dodawana jest do zup, sałatek, sosów oraz dań głównych. Istnieją też znacznie bardziej zaskakujące połączenia, jak herbata z cebulą, która ma niesamowite właściwości.

Oprócz fantastycznych walorów smakowych posiada ona niezwykłe właściwości prozdrowotne. Istnieje wiele jej odmian, jednak która z nich jest najzdrowsza? Odpowiedź nie jest taka oczywista.

Dlaczego warto jeść buraki?Dlaczego warto jeść buraki?Czytaj dalej

Cebula ma najróżniejsze odmiany. Spośród nich można wyszczególnić białą, żółtą, cukrową, czerwoną oraz dymkę. Jedna z nich znacząco wyróżnia się na tle innych.

Zgodnie z informacjami wskazanymi przez portal ABC Zdrowie, badania opublikowane w czasopiśmie "Food Research International" potwierdzają, że najzdrowsza jest czerwona cebula. Jej właściwości są zaskakujące.

która cebula jest najzdrowsza

Źródło: Pixabay/ Shutterbug75

Jakie właściwości posiada czerwona cebula?

Czerwona cebula jest bogata w związek noszący nazwę kwercetyna. Jest ona składnikiem wielu preparatów stosowanych w leczeniu alergii. Działa ona również przeciwzapalnie, a zgodnie z niektórymi wynikami badań może ona zmniejszyć ryzyko raka żołądka o nawet 50%.

Czerwona cebula ma w sobie sporo łatwo przyswajalnej siarki, która wspomaga wytwarzanie przez nasz organizm cysteiny. Pomaga ona w zachowaniu odpowiedniej masy ciała. Niektórzy badacze twierdzą, że może ona pomagać w przeciwdziałaniu powstawania zakrzepów w żyłach.

Ponadto czerwona cebula zawiera chrom, który bierze udział w metabolizowaniu tłuszczy, węglowodanów oraz białek. Wpływa on również na obniżenie poziomu glukozy we krwi. W związku z tym czerwona cebula powinna znaleźć się w jadłospisie osób cierpiących na cukrzycę. Warto pamiętać, że najlepiej spożywać ją na surowo.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zywienie.abczdrowie.pl; cosdlazdrowia.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł