Ceny szparagów poszybowały w górę
dulezidar, Getty Images

Ile kosztują szparagi?

Właśnie rozpoczął się sezon na szparagi, lecz sporym problemem dla potencjalnych konsumentów mogą okazać się ceny. Na najbardziej popularnej giełdzie w podwarszawskich Broniszach, jeden kilogram szparagów kosztuje nawet 40 złotych. W porównaniu do cen zeszłorocznych, notowany jest ogromny wzrost.

Szparagi wykorzystywane są w kuchni od 5 tysięcy lat, więc historia tego warzywa jest długa i bogata - przedstawienia szparagów można znaleźć w dziełach antycznej Grecji czy Egiptu. Dzisiaj największą popularnością cieszą się w Niemczech.

Na przestrzeni wieków stanowiły afrodyzjak przeznaczony głównie dla mężczyzn. Obecnie najczęściej stanowi zwykły dodatek do obiadu. Niestety, fani tego warzywa nie będą zachwyceni w tym roku, bo choć sezon właśnie się rozpoczął, to cena za kilogram szparagów poraża.

1 kilogram szparagów kosztuje 40 złotych

Zdaniem Janusza Piechocińskiego tegoroczna sytuacja warzyw nie będzie zbyt dobra. Rosnące ceny za energię elektryczną, niesprzyjające warunki pogodowe i brak chętnych do pracy mogą sprawić, że ceny wielu innych roślin, nie tylko szparagów, poszybują w górę.

Największym problemem szparagów jest brak pracowników sezonowych, którzy chcieliby pracować w polskim rolnictwie. Stawki, jakie mogą zaoferować im rolnicy, nie są zbyt zachęcające, dlatego mało kto decyduje się na pracę w polu uprawnym czy na hodowli.

Jak mrozić chleb?Jak mrozić chleb?Czytaj dalej

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym opisujemy powody, dla którego Polacy ograniczają spożycie mięsa. W tym tekście z kolei pokazujemy najnowsze doniesienia na temat otwarcia sklepów i restauracji w majówkę.

Dodatkowym kłopotem jest bardzo ostra zima, jaka była w Hiszpanii i Francji tego roku. Śnieg, mrozy oraz liczne powodzie zniszczyły uprawy, przez co rynek, który bazuje o tej porze roku na plonach z tamtych krajów, ma znaczny deficyt towarów. Sumując powyższe, wiele innych warzyw będzie prawdopodobnie sprzedawane po znacznie wyższych cenach niż zwykle.

Rosnące szparagi

Rosnące szparagi. Źródło: Diana Taliun, Getty Images Pro

Szparagi w Niemczech są jeszcze droższe

Nasz zachodni sąsiad ma jeszcze gorsze warunki cenowe niż my. Kilogram szparagów w Niemczech kosztuje obecnie od 20 do 25 euro, gdzie w zeszłym roku ceny były średnio niższe o 6 euro. Choć Niemcy także mocno opierają się na dostawach z cieplejszych krajów. duży wpływ na wysokie ceny mają zamknięte restauracje.

Klasyka menu w restauracjach (szparagi) z ziemniakami, szynką i sosem holenderskim jest jednym z najważniejszych kanałów sprzedaży dla niemieckich producentów szparagów - pisze niemiecki dziennik Welt. Z tego powodu przymus zamknięcia restauracji na handel stacjonarny ma bardzo negatywny wpływ na sprzedaż szparagów.

Koronawirus ma również wpływ na rolników i ich pracowników w praktycznie każdym europejskim kraju. Wirus odstrasza ewentualnych chętnych do pracy sezonowej przy uprawach, dlatego brakuje obsługi maszyn czy zwykłych pracowników fizycznych.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: fakt.pl; portalspozywczy.pl; welt.de

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł