Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Jak gotować jajka, aby nie pękały? Jest banalnie prosty sposób
Sara Karaszewska
Sara Karaszewska 01.02.2021 01:00

Jak gotować jajka, aby nie pękały? Jest banalnie prosty sposób

Jajka
pixabay.com/lauryann

Jajka należą do produktów, które spożywamy na co dzień. Coraz częściej włączamy je do swojej diety, a wszystko z uwagi na ich wysoką zawartość witamin i minerałów. To przede wszystkim rewelacyjne źródło białka oraz produkt, który w całości możemy wykorzystać. W tym artykule pisaliśmy o tym, że wystarczy jeść jedno jajko dziennie, a przyniesie to nieoceniony efekt.

Warto wspomnieć o tym, że nie tylko wnętrze jajka pełne jest wartości odżywczych. Najczęściej tuż po jego obraniu pozbywamy się skorupki, a ta, jak się okazuje, posłuży nam do wielu domowych czy leczniczych czynności. Na temat wykorzystania skorupek pisaliśmy w tym artykule.

Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się bogactwem tego składnika odżywczego, należy go odpowiednio przygotować. Rozumiemy przez to ugotowanie na miękko, na twardo lub inną obróbkę termiczną, która umożliwi otrzymanie jajek po benedyktyńsku, jajka sadzone czy jajecznicę.

Warto wiedzieć, w jaki sposób gotować jajka, aby nie pękały w trakcie. Jak się okazuje, jest to prosta czynność, a jednak wciąż powielamy te same, kulinarne błędy. Jak gotować jajko, żeby jego wnętrze nie wypływało do wody, a skorupka nie pękała? Jest na to kilka sposobów.

Jajka z pękającą skorupką

To jedno ze zdarzeń, które uważamy za osobistą katastrofę kulinarną. Gotowanie jajka, które pęka w trakcie, a jego wnętrze wypływa na wierzch to średnio cieszące nas zdarzenie. Potrawa staje się wtedy nie tylko nieestetyczna, ale również fundujemy sobie więcej bałaganu i inny czas gotowania.

Jajka mogą pękać ze względu na wkładanie ich do wrzącej wody, a zbyt późne wyciągnięcie ich z lodówki. Mówi się, że jajka przed gotowaniem powinny mieć temperaturę. Woda powinna natomiast podgrzewać się stopniowo już z jajkami w środku. To zagwarantuje, że produkt nie zostanie poddany szokowi termicznemu, a nasza skorupka pozostanie na miejscu. 

Istnieje również pewien sposób, którym dzielą się między sobą prawdziwi kuchmistrze. Przed włożeniem jajka do wody należy nakłuć jego zaokrąglony koniec. Najlepiej igłą lub pinezką. W tym miejscu znajduje się tak zwany pęcherzyk powietrza, którego przekłucie pozwoli zmniejszyć ciśnienie w produkcie. Dzięki temu unikniemy pękania skorupki.

Sposób na prawidłowe obieranie jajek 

Profesjonaliści radzą, żeby do przygotowania gotowanych jajek wybierać nieco starsze. Te pierwszej świeżości najtrudniej się obierają tuż po ugotowaniu. Drugą rzeczą jest to, by obierać je tuż po gotowaniu. Im dłużej będą leżeć po całej procedurze, tym gorzej będzie się nam ściągało skorupkę. 

Najlepiej zaraz po ugotowaniu włożyć jajka do zimnej wody. Po wstępnym wystygnięciu obierajmy je pod strumieniem zimnej wody. To, od której strony produktu zaczniemy, ma ogromne znaczenie. Najlepiej od zaokrąglonej części skorupki, dzięki czemu nagromadzone się powietrze wydostanie się z produktu.

Jeśli zamierzamy wykorzystać jajka w innym terminie, warto przełożyć je do szczelnego pojemnika z zimną wodą. Następnie należy schować je do lodówki. Zapobiegnie to wysychaniu i twardnieniu jajek. Wystarczy później podgrzać je w garnku przez około dwie minuty.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Onet Gotowanie

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Jajka