Smakosze.pl
Projekt bez tytułu (88)

Serenethos, Getty Images

Jak gotować fasolkę szparagową, żeby nie mieć wzdęć?

24 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Fasolka szparagowa świetnie sprawdza się jako dodatek do obiadu, jednak ma jeden minus - u niektórych osób wywołuje dość silne wzdęcia. Jeśli masz do nich tendencję, nie dodawaj do fasolki soli i nie gotuj jej pod przykryciem. Dzięki temu szansa na nadprodukcję gazów zmniejszy się.

Fasolka szparagowa, niezależnie czy wolimy odmianę żółtą lub zieloną, jest doskonałym wyborem jako część obiadu. Posiada bowiem mnóstwo wartości odżywczych, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.

Sporym problemem mogą być jednak wzdęcia, jakie niektóre osoby po zjedzeniu fasolki odczuwają. Wydęty brzuch, ból i niekontrolowane gazy nie są przyjemne, jednak jest na nie sposób, który każdy może przetestować.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Jak gotować fasolkę, aby nie wywoływała wzdęć?

Zanim rozpoczniemy gotowanie, należy odpowiednio oczyścić strąki fasolki. Umyj ją dokładnie pod bieżącą wodą i odetnij końcówki, które nawet po ugotowaniu są twarde, zdrewniałe i mało przyjemne w jedzeniu.

Jeśli jest to konieczne, usuń również łyko. Wrzuć fasolkę do zawczasu zagotowanej wody i pod żadnym pozorem nie przykrywaj garnka. Jeśli nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza, fasolka może wywoływać wzdęcia po zjedzeniu.

Zakupy w niedzielę będą możliwe

Czy sklepy Orlen w ruchu będą otwarte w niedziele?

CZYTAJ DALEJ

Kolejnym istotnym punktem jest niedodawanie soli do wrzącej wody. Sól może bowiem wzmocnić negatywne działanie fasolki szparagowej na układ trawienny - osoby z delikatnym żołądkiem odczują wtedy rozpierające gazy.

Najlepszy sposób na fasolkę szparagową

Najpopularniejsza jest oczywiście fasolka polana roztopionym masłem i posypana prażoną bułką tartą. Takie połączenie to klasyka, którą można zjeść w praktycznie każdym domu. Istnieją jednak znacznie smaczniejsze i zdrowsze sposoby.

Aby zachować jak najwięcej wartości odżywczych warzywa, zamiast gotowania w wodzie, wybierz parę. Z takich strąków można sporządzić pyszną sałatkę - wystarczy dodać upieczonego kurczaka, liście sałaty oraz sos winegret.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek, zajrzyj do innych naszych newsów. W tym artykule opisujemy słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który nakłania do kupowania określonych produktów. Ten tekst poświęcony został niebywałemu znalezisku, jakie odkryto pod transportem buraków.

Pamiętaj przy okazji, aby nie jeść fasolki na surowo. Znajduje się w niej toksyczna fazyna, która rozpada się jedynie podczas obróbki termicznej. Przed jedzeniem upewnij się więc, że każdy strąk jest miękki, dzięki czemu będziesz bezpieczny.

Projekt bez tytułu (87)

Źródło: liubomirt, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zywienie.medonet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >