Smakosze.pl Porady Jak mrozić chleb, żeby smakował tuż po rozmrożeniu?
canva/Magone

Jak mrozić chleb, żeby smakował tuż po rozmrożeniu?

24 lutego 2022
Autor tekstu: Renata Materlińska

Chleb jest jednym z tych produktów, który najlepiej smakuje świeży. Jednak w tym celu konieczne są codzienne wizyty w piekarni. Coraz rzadziej mamy na to czas i ochotę, a chleb jemy każdego dnia. Jak więc rozwiązać ten problem? Powiemy wam, jak mrozić chleb, żeby smakował jak świeży tuż po rozmrożeniu.

Mrożenie chleba w niektórych domach jest zbędne, a w niektórych to przydatna praktyka. Gdy nie mamy blisko piekarni lub sklepu spożywczego albo zwyczajnie nie chce nam się co rano biegać po pieczywo, warto je mrozić. Dzięki temu będziemy mogli każdego dnia cieszyć się smakiem świeżego chleba czy bułek.

Jak mrozić chleb, żeby smakował tuż po rozmrożeniu?

Najważniejsza zasada jest taka — im świeższy chleb zamrozisz, tym świeższy będzie po rozmrożeniu. Mrożenie bowiem nie odświeża chleba, a tylko przedłuża jego obecny stan. Do mrożenia przeznaczaj więc świeże, dopiero co kupione pieczywo. Oczywiście nie może być ciepłe.

Jeśli chleb czy bułki zapakowane są w folię, oznacz je tylko datą mrożenia i włóż do zamrażarki. Jeśli pieczywo jest zapakowane w papierową torbę, przełóż je do foliowego woreczka przeznaczonego na żywność. Szczelnie zamknij, napisz datę i włóż do zamrażarki. Gdy chcesz zamrozić wypiek własnej roboty, po wystygnięciu zawiń go w papier do pieczenia, a potem w folię.

Chleb możesz mrozić w całości, w połówkach czy w kromkach. Te ostatnie są wygodne do użycia, bo w każdej chwili możesz wyjąć z zamrażarki tyle chleba, ile potrzebujesz.

Do zamrażania nadają się wszystkie rodzaje pieczywa. Jednak w zależności od składu, można je przechowywać w zamrażarce dłużej lub krócej. Kupny chleb bez problemu możesz trzymać w zamrażarce do 3 miesięcy. Chleb z domowego wypieku, a zwłaszcza na zakwasie przechowuj nie dłużej niż 4 tygodnie.

Jak rozmrozić pieczywo?

Najlepszym miejscem na rozmrażanie pieczywa jest lodówka. Zamrożony chleb wystarczy bez uprzedniego ściągania z niego folii położyć na dolnej półce lodówki i po kilku godzinach będzie gotowy do jedzenia.

Jeśli chcesz rozmrozić chleb z myślą o śniadaniu, wyjmij pieczywo z zamrażarki i pozostaw na noc na blacie. Do rana rozmarznie i będzie czekał na ciebie niczym przywieziony dopiero co z piekarni.

Jeśli lubisz chrupiące pieczywo, rozmrożony chleb czy bułki możesz podpiec w piekarniku. Rozgrzej go do 180-200 st. C i włóż na kilka minut. Po tym czasie jego skórka stanie się chrupiąca.

W naszym serwisie znajdziesz przepis na chleb z garnka , a także na prosty, domowy chleb .

pieczywo
pieczywo

Źródło zdjęcia: canva/semakokal

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: technologzywnosciradzi, gotowanie.onet

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy