Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak należy mrozić chleb? Kilka wskazówek nie pozwoli Ci go zmarnować
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 04.01.2023 08:36

Jak należy mrozić chleb? Kilka wskazówek nie pozwoli Ci go zmarnować

Jak należy mrozić chleb? Kilka wskazówek nie pozwoli Ci go zmarnować
canva/vm2002

Kupiłeś za dużo chleba i boisz się, że się zmarnuje? Najlepiej zamroź go póki świeży. W niskiej temperaturze poleży dość długo bez straty dla smaku i tekstury. Wyjmiesz go z zamrażarki, gdy zabraknie Ci świeżego pieczywa. Najlepiej kilka godzin wcześniej.

Mrożenie chleba jest świetny sposobem na zachowanie jego smaku i przedłużenie świeżości. Dzięki mrożeniu nie zmarnujemy pieczywa, jeśli kupiliśmy go za dużo. Nie każdy wie jednak, jak mrozić chleb. Wystarczy jeden błąd, a chleb po rozmrożeniu będzie twardy, niesmaczny lub się zepsuje.

Jak mrozić chleb? Nigdy nie wkładamy jeszcze ciepłego chleba do zamrażarki. Ten błąd jest niekorzystny dla pieczywa i dla innych produktów, znajdujących się w zamrażarce. Chleb mrozimy po całkowitym ostygnięciu, najlepiej w porcjach na jeden raz.

Do mrożenia chleba najlepiej sprawdzi się pieczywo naturalne na zakwasie. Chleb z dużą ilością drożdży i spulchniaczy może nie być zbyt smaczny po rozmrożeniu. Rozmrażanie chleba dzielimy na dwa etapy. Na początku rozmrażamy go w temperaturze pokojowej, a następnie wkładamy do piekarnika. Ostatnia czynność nie jest konieczna, ale pozwoli uzyskać chrupiącą skórkę.

Jak mrozić chleb? Poznaj najlepszy sposób

Chleb należy mrozić, kiedy jest świeży. Nigdy nie zamrażaj ciepłego pieczywa. Poczekaj, aż ostygnie. Potem chleb pokrój i podziel na porcje.

W ten sposób w razie potrzeby rozmrozisz dokładnie tyle pieczywa, ile potrzebujesz. Każdą porcję pokrojonego chleba włóż do dwóch woreczków foliowych i zawiąż, żeby odciąć dopływ powietrza.

Jak rozmrozić chleb, żeby był chrupiący i smaczny?

Zamrożony chleb przełóż na blat kuchenny i odstaw na 15-20 minut, żeby zaczął rozmrażać się w temperaturze pokojowej.

Następnie wyjmij pieczywa z woreczka, przełóż na blachę z papierem do pieczenia i wstaw do nagrzanego do 175 stopni C piekarnika. Piecz 10-15 minut. Po tym czasie pieczywo będzie chrupiące i pełne smaku. Pieczywo możesz też wyjąć z zamrażarki przed pójściem spać. Pozostaw je w foliowych woreczkach i połóż na kuchennym blacie. Rano będzie, jak znalazł na śniadanie.

Jak mrozić pierogi, żeby się nie sklejały? Dowiedz się również, jak mrozić i rozmrażać bigos, żeby zachował świeżość i smak.

jak mrozić chleb
canva/Pattama Wallech z Pexels

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: