Smakosze.pl
Zakupowe oszustwa Polaków

Marek BAZAK/East News

Jak Polacy oszukują w sklepach spożywczych?

14 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Zakupy robione przez Polaków w większości przypadków są całkowicie uczciwe, jednak pewien odsetek stosuje oszustwa. Niektórzy decydują się na oberwanie gałązek z warzyw przed ważeniem, inni próbują leżące luzem cukierki nie pła

Na zakupy spożywcze chodzimy bardzo często - dokupienie ziemniaków do obiadu czy napojów wymaga wyjścia z domu. Mimo iż zdecydowana większość klientów nie próbuje wykonywać żadnych przekrętów i uczciwie podchodzi do zakupów, tak pewna część ma niekiedy bardzo sprytne metody. 

Kasjerzy w sklepach spożywczych twierdzą, że najczęściej przyłapują ludzi na oszukiwaniu przed świętami, gdy wydatki na jedzenie drastycznie się zwiększają. Choć kamery monitoringu i ochroniarze ciągle lustrują konsumentów, wielu z nich udaje się nie zostać przyłapanym.

Jak Polacy oszukują na zakupach? 

Zdecydowanie najbardziej nadużywaną kategorią produktów, są te na wagę. Będący na zakupach sprytni klienci obrywają gałązki i szypułki z pomidorów, aby zaoszczędzić kilka gramów na ich wadze. Kasjerzy na forach internetowych śmieją się, że niektórzy byliby zdolni do obierania bananów, gdyby mogli. 

Kobieta przed 50-tką na każdych zakupach obrywała liście z kalafiora i wrzucała je do skrzynki albo rozrzucała wokół. My to później musieliśmy sprzątać, żeby w sklepie nie było bałaganu - wspomina rozmówca portalu finanse.wp.pl, pan Arkadiusz z zachodniej Polski. 

Warto dodać, że kalafior liczony jest od sztuki, a więc niezależnie od jego wagi, zawsze kosztuje tyle samo. Gdy koleżanka pana Arkadiusza zwróciła na to uwagę starszej klientce, ta zrobiła się purpurowa ze wstydu. Od tego czasu jej w sklepie nie widzieliśmy - dodaje kasjer. 

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji, zajrzyj do innych tekstów. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy recepturę na najlepszą wojskową grochówkę. W tym tekście zdradzamy przepis na inny deser - prostą szarlotkę, którą zrobisz w kilka minut. Powyższy kadr pochodzi z filmu na kanale Top Gar na YouTube.

Źródło: OceanFishing, Getty Images

Przyzwyczajenia sprzed lat

Dawniej, gdy większość zakupów robiło się w małych "spożywczakach", wielu właścicieli pozwalało klientom na próbowanie swoich towarów. Ludzie chcieli najpierw skosztować owocu lub cukierków, aby nie żałować późniejszego zakupu. Dzisiaj zasady są jednak inne. 

Obecnie mało który sklep przyzwala na testowanie produktów przed zakupem. Jak twierdzą pracownicy sklepów, mnóstwo osób próbuje zawczasu winogron czy cukierków. Częstym widokiem są także kartony ze słodyczami na wagę, które zamiast łakoci, pełne są pustych papierków. 

Sporym problemem jest niska szkodliwość czynu, w końcu mało kto zdecydowałby się na wezwanie policji do niesfornego klienta, który zjadł jednego cukierka bez płacenia. Załoga placówek handlowych nie jest także w stanie reagować i upominać każdego oszusta - mają bowiem inne obowiązki, które są ważniejsze. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: finanse.wp.pl; bezprawnik.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak wykorzystać mięso z rosołu?

Produkty

Jak wykorzystać mięso z rosołu? Zdradzamy kilka pysznych inspiracji, palce lizać

Czytaj więcej >
Czy herbata zawiera kofeinę?

Produkty

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Ma mnóstwo korzyści

Czytaj więcej >
Dlaczego do kawy warto dodać sól?

Produkty

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy pieczarki można jeść na surowo?

Produkty

Czy pieczarki można jeść na surowo? Eksperci nie mają wątpliwości, odpowiedź jest zaskakująca

Czytaj więcej >
smażenie

Produkty

Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >