Smakosze.pl
Jak najlepiej pociąć kiełbasę?

joannatkaczuk, Getty Images; roobcio, Getty Images

Jak prawidłowo nacinać kiełbasę na grilla?

15 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Kiełbasa jest podstawą grilla, dlatego wiele osób zastanawia się, w jaki sposób najlepiej ją naciąć, aby uzyskać doskonały smak. Jak się okazuje, dwa najbardziej popularne sposoby, czyli wycięte paski lub szachownica, sprawdzają się równie dobrze - wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy otrzymać. Szachownica pozwala wytopić więcej tłuszczu, z kolei paski nadają mięsu większą soczystość.

Kiełbasa na grillu jest obowiązkowym elementem odpoczywania przy rozpalonym ruszcie. Zapach podsmażanych, wędzonych kiełbasek nie może się z niczym równać, dlatego każdy chce usmażyć je jak najlepiej.

Gdy dostajemy parujący kawałek mięsa na talerz, naszym oczom mogą ukazać się dwa widoki - kiełbasa z prostymi paskami, oraz z szachownicą. Który z nich może być wskazówką do lepszego smaku?

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej

Jak nacinać kiełbasę na grilla?

Tak naprawdę obie metody przygotowania kiełbasy są smaczne i poprawne - chodzi w nich głównie o szybsze ugotowanie mięsa oraz stworzenie większej powierzchni do karmelizacji. Istnieją jednak pewne różnice.

Kiełbasa z naciętymi kreskami pozwala na zachowanie większej ilości tłuszczu wewnątrz mięsa, co nadaje mu odrobinę większą soczystość. Trzeba mimo to pamiętać, że takie jedzenie jest bardziej kaloryczne.

Projekt bez tytułu (7)

Smakowite, lekkie i zdrowe placki z botwiny i cukinii

CZYTAJ DALEJ

Szachownica z kolei pozwala na wytopienie większej ilości tłuszczu, a więc mocniejszą karmelizację powierzchni kiełbasy. Często to właśnie ten wariant jest wybierany, ponieważ finałowy efekt ładniej się prezentuje.

Nacięcie dostosuj do rozmiaru kiełbasy

Dobrym pomysłem jest zorientowanie się, z jaką kiełbasą mamy do czynienia. Cienkie i krótkie kiełbaski po nacięciu na wzór szachownicy, mogą rozpadać się podczas grillowania. Wtedy mięso może wylądować w żarze.

Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, jak wykorzystać bardzo zdrowe liście selera. Ten tekst poświęcony został przepisowy na wyjątkową młodą kapustę zasmażaną, do której dodaje się wyjątkowo smaczne dodatki.

W przypadku dłuższych i grubszych kiełbas można pozwolić sobie na lekką ekstrawagancję. Usmażenie ich trwa trochę dłużej, w ich wnętrzu znajduje się też więcej tłuszczu - dlatego szachownica ułatwi i przyspieszy proces gotowania.

Poza nacięciami należy mięso wyjąć z lodówki przynajmniej na 2-3 godziny przed gotowaniem. W tym czasie uzyska ono temperaturę pokojową, co jest bardzo ważnym szczegółem podczas gotowania. Zimna kiełbasa może się nierównomiernie wysmażyć.

Projekt bez tytułu (18)

Kiełbasa na grillu

Źródło: AlexRaths, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: mamadu.pl

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >