Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak prawidłowo przechowywać chleb? Większość z nas popełnia fatalny błąd
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 09.11.2022 09:17

Jak prawidłowo przechowywać chleb? Większość z nas popełnia fatalny błąd

Jak prawidłowo przechowywać chleb? Większość Polaków popełnia fatalny błąd. Przez niego pieczywo momentalnie pleśnieje
canva/Magone

Przechowujesz chleb w plastikowych torbach lub folii? Bardzo duży błąd. Przez niego pieczywo błyskawicznie się psuje i nie będzie nadawało się do jedzenia. Jak prawidłowo przechowywać chleb? Najlepszy jest lniany lub parciany worek i chlebak.

Kupiłaś świeży chleb, który jeszcze tego samego dnia stracił smak, nie jest już chrupiący lub co gorsza, pojawiła się na nim pleśń? Prawdopodobnie przechowujesz pieczywo w foliowych lub plastikowych opakowaniach, które znacznie przyspieszają psucie. Jak prawidłowo przechowywać chleb?

Chleb musi być przechowywany w odpowiedni sposób, w przeciwnym wypadku szybko wyschnie lub pojawi się na nim szkodliwa pleśń. Pieczywo zawinięte w odpowiedni materiał należy włożyć do chlebaka. Jak prawidłowo przechowywać chleb? Chlebak zapobiega nie tylko wysuszeniu i powstawaniu pleśni, ale chroni również przed wilgocią.

Sam chlebak również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Co kilka tygodni przetrzyj go w środku gąbką nasączoną octem i odstaw, żeby zupełnie wysechł, a przykry zapach się ulotnił. Ocet jest domowym sposobem na zabicie bakterii i innych drobnoustrojów, które mogły pojawić się w pojemniku.

Przechowujesz chleb w foli spożywczej lub plastikowej torbie? Popełniasz duży błąd

Nigdy nie przechowuj chleba w foli spożywczej, aluminiowej, plastikowych torbach. Opakowania te nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a chleb dosłownie się w nich gotuje.

Brak dostępu powietrza spowoduje szybkie powstawanie pleśni, którą można się poważnie zatruć. Wykwity mogą pojawić się nawet jeszcze tego samego dnia, jeśli włożysz ciepłe pieczywo do plastikowego opakowania.

Jak prawidłowo przechowywać chleb? Będzie świeży i smaczny przez wiele dni

Jeśli kupisz jeszcze ciepły chleb, koniecznie odstaw go na kuchenny blat do całkowitego ostudzenia. Zimne pieczywo włóż do lnianego lub parcianego worka. Torby wykonane z naturalnych materiałów zapewniają dostęp powietrza i chleb nie spleśnieje.

Aby dodatkowo przedłużyć smak i świeżość chleba, włóż go w worku do chlebaka i zamknij. Dostęp powietrza dalej będzie zapewniony, jednak nie będzie go aż tyle, żeby pieczywo zaczęło schnąć po jednym dniu. Chlebak dodatkowo zabezpiecza pieczywo przed wilgocią.

Poznaj kilka skutecznych sposobów na odświeżenie czerstwego chleba, będzie smaczny i chrupiący. Jak wykorzystać w kuchni czerstwy chleb? Przygotujesz z niego nie tylko panierkę.

jak przechowywać chleb
canva/YelenaYemchuk

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: