Jak przechowywać rosół? Nie każdy wie, ile może stać w lodówce
Gotowanie rosołu jest niemal naszym sportem narodowym. Królową polskich zup przyrządzamy z najlepszych składników z należytą troską. Czy wiesz, jak przechowywać rosól, aby zachował swój smak i aromat? Przybliżymy tę kwestię, od lodówki zaczynając, a na zamrażaniu kończąc.
Nawet najlepsza potrawa może się znudzić. Jedzenie rosołu przez wiele dni z przyjemności zamieni się w przymus. Jeśli macie nadmiar tej, możecie z łatwością zachować ją na później. Zachęcamy do zapoznania się ze skutecznymi metodami przechowywania rosołu.
Jak przechowywać rosół po ugotowaniu?
Rosół najczęściej przygotowujemy w większej ilości . Pokaźny gar wywaru rzadko kiedy udaje się zjeść na jedno posiedzenie. Jak przechowywać rosół, który został po obiedzie ?
Rosół bez przeszkód można przechowywać w lodówce . Pamiętajmy jednak, że tak jak każdą inną potrawę, należy go wcześniej całkowicie wystudzić . Wsadzanie gorących lub nawet tylko ciepłych dań do chłodzenia jest niewskazane .
Rosół w lodówce może stać przez 2-3 dni . Jeśli chcesz nieco wydłużyć ten czas, wywar przed chłodzeniem odcedź . Dzięki usunięciu z zupy warzyw oraz mięsa możesz przechowywać ją nawet przez tydzień .
Jak sprawić, aby rosół nadawał się do spożycia przez dłuższy czas?
Doskonałym sposobem na długie przechowywanie rosołu jest wekowanie . Ta procedura z powodzeniem stosowana była już przez nasze babcie. To nic innego jak domowa metoda pasteryzacji .
Rosół do wekowania należy bardzo starannie odcedzić . Następnie wywar ponownie zagotowujemy i przelewamy do wyparzonych i suchych słoików . Słoiki zakręcamy, odstawiamy do góry dnem i czekamy aż wystygną. Zawekowany rosół przechowywany następnie w lodówce zachowuje swój termin przydatności do spożycia przez kilka tygodni .
Najbardziej skuteczną, a zarazem najłatwiejszą metodą przechowywania rosołu jest jego mrożenie . Podobnie jak w przypadku wekowania, tak i tu kluczowe jest dokładne odcedzenie wywaru . Nie mogą w nim pozostać kawałki mięsa ani warzyw .
Przecedzony rosół najlepiej mrozić w pojemnikach przeznaczonych do tego celu . Sprawdzą się również szczelnie zamykane woreczki strunowe . Ważne, aby nie wypełniać ich po brzegi, by zapobiec ich pęknięciu pod wpływem temperatury . Rosół możesz także przelać do foremek na lód i używać go jako domowej kostki rosołowej .
Przecedzony i poporcjowany rosół można przechowywać w zamrażalniku przez kilka miesięcy . Ważne, aby na opakowaniach z zupą zapisać zawczasu datę włożenia do zamrażalnika . Dzięki temu precyzyjnie będziemy w stanie kontrolować ilość czasu, przez jaki przechowujemy wywar . Koniecznie dowiedz się, jakie przyprawy najlepiej dodać do garnka podczas gotowania rosołu . Sprawdź co możesz przyrządzić z mięsa oraz warzyw wyjętych z rosołu .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Anna Lewandowska do ogórkowej dodaje niezwykłe mięso. Mało kto by na to wpadł
-
Ekspresowe rogaliki zrobisz z 2 składników. Nigdzie nie kupisz lepszych
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama