Jak przygotować perfekcyjne gołąbki?
Kultowe gołąbki uchodzą za wyjątkowy specjał, któremu bardzo ciężko się oprzeć. Podstawą tego dania jest mięso oraz kapusta. W przypadku pierwszego składnika najważniejsza jest dobra jakość i odpowiednie doprawienie. Z kolei kapusta musi być uprzednio sparzona. Właśnie wtedy łatwo o błąd.
Co zrobić by gołąbki wyszły perfekcyjnie?
Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna. Na idealne gołąbki składa się wiele czynników. Najbardziej problematyczna jest kapusta. Powinna być ona miękka, jednak nie na tyle, by po ugotowaniu zaczęła się rozpadać.
Gołąbki wiele razy gościły na naszym portalu. Ostatnio przedstawialiśmy niecodzienny przepis Tomasza Strzelczyka na specjał w nieco zmienionej formie. Dziś przyjrzymy się sposobom na zmiękczenie kapusty.
Jednym z najpopularniejszych sposobów, jest wycięcie głąba i umieszczenie kapusty w garnku z wrzątkiem. Po kilku minutach gotowania warzywo wyjmujemy i odrywamy z niego liście. Sposób ten ma jednak pewną wadę. Łatwo się poparzyć.
Jak jeszcze możemy zmiękczyć kapustę na gołąbki?
Niektórzy smakosze korzystają z dobrodziejstw technologii. Okazuje się, że kapustę na gołąbki możemy podgotować w mikrofalówce. Podobnie jak w klasycznej metodzie, z warzywa wycinamy głąb. Następnie umieszczamy je w urządzeniu.
Mikrofalówkę ustawiamy na maksymalną moc i podgrzewamy kapustę przez około 6 minut. Wyjmujemy ją ostrożnie z urządzenia. Warzywo może być bardzo gorące i lepiej uniknąć poparzenia. Kiedy kapusta na gołąbki ostygnie, odrywamy od niej tyle liści, ile będzie nam potrzeba.
(Canva.com / freeskyline)
Prosty trik z widelcem
W zmiękczeniu kapusty może nam pomóc sztuczka, w której konieczne jest użycie widelca. Z kapusty na gołąbki odcinamy końcówkę. Liście od spodu musimy delikatnie ponacinać tak, aby nie odpadły. Głąb również powinien być nienaruszony.
Widelec wbijamy w nacięty spód kapusty. Trzeba zrobić to mocno. Tak przygotowane warzywo zanurzamy we wrzątku i obracamy. Wystarczy chwila, by liście zaczęły odchodzić od kapusty. Możemy oderwać je przy użyciu szczypiec. Po ostygnięciu zawijamy z nich gołąbki.
Mrożenie kapusty na gołąbki?
Trzeba przyznać, że zamrażanie kapusty w celu jej zmiękczenia może wydawać się co najmniej irracjonalnym pomysłem. Okazuje się, że w tym szaleństwie jest metoda. Co prawda przygotowanie kapusty na gołąbki w ten sposób jest dosyć czasochłonne. Jednak to jedyny sposób, który gwarantuje brak poparzeń.
Kapustę umieszczamy w zamrażarce na całą dobę. Po tym czasie wyjmujemy ją i pozwalamy jej się rozmrozić. Kiedy kapusta na gołąbki osiągnie temperaturę pokojową, wówczas wystarczy zrolować z niej liście. Warto również wiedzieć, czy gołąbki można mrozić.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Haps