Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak sprawić, by smażone potrawy były zdrowsze? Skoczylas zdradził niewiarygodnie proste rozwiązania

Jak sprawić, by smażone potrawy były zdrowsze? Skoczylas zdradził niewiarygodnie proste rozwiązania

Smażenie potraw
canva/Alexander's Images, Screen z filmu na kanale YouTube Marek Skoczylas

Smażone potrawy często goszczą na naszych talerzach. Choć wiemy, że nie są najzdrowsze, trudno im się oprzeć. Jeden z lekarzy przekazał kilka cennych wskazówek, które sprawią, że proces będzie mniej szkodliwy dla zdrowia. Z pewnością warto je wprowadzić w życie. 
 

Jak sprawić, by smażenie było bezpieczniejsze?

Pierwszym sposobem, który przychodzi do głowy, jest wybór odpowiedniego tłuszczu. Choć jest on bardzo ważnym punktem, doktor Marek Skoczylas, który opublikował obszerne wideo na temat obróbki termicznej żywności na patelni, radzi jednak skupić się na innych szczegółach.

Ekspert dotarł do badań, które dowiodły, że dobrym rozwiązaniem jest zanurzenie produktu przeznaczonego do smażenia w ekstrakcie z zielonej herbaty. Takie potrawy po usmażeniu zawierały mniej szkodliwych substancji, niż smażone tradycyjnie.

Zdradził też, że są dowody na to, iż dodatek świeżego rozmarynu czy tymianku do oleju lub oliwy z oliwek także sprawia, że smażone potrawy są bezpieczniejsze dla zdrowia. To za sprawą zawartych w nich przeciwutleniaczy. Warto jednak wrzucić zioła na kilka dni przed przyrządzaniem dań, by było to skuteczne.
 

Żadna krajanka, żadne lane. Wachowicz serwuje rosół inaczej niż wszyscy

Smażenie potraw warto ograniczyć

Specjalista — po lekturze szeregu badań naukowych — proponuje też, by może nie tyle zrezygnować z tej techniki przyrządzania potraw, ile by smażyć jedzenie krótko. Warto o to zadbać, nawet wtedy, gdy wybierzemy dobry tłuszcz i użyjemy go w niewielkiej ilości.

Im krótszy bowiem będzie kontakt kwasów tłuszczowych z wysoką temperaturą — nawet tą, która nie przekracza punktu dymienia danego produktu — tym lepiej. Do obracania czy mieszania smażonych potraw warto też wykorzystać narzędzia z drewna, które — w przeciwieństwie do tych z tworzyw — nie będą wydzielały żadnych substancji chemicznych po ogrzaniu.

Co jeszcze sprawi, że smażenie będzie zdrowsze?

Dla wielu smakoszy informacja o rezygnacji z masła czy smalcu może być nie do przyjęcia. Fakty jednak są takie, że tłuszcze te zawierają znaczne ilości cholesterolu, który pod wpływem temperatury przekształca się w wysoce szkodliwe dla układu krążenia formy.

Doktor Skoczylas poleca sięganie po oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, olej z awokado czy owiane złą sławą oleje kokosowy i palmowy. Zwłaszcza oliwa i olej z awokado zawierają znaczne ilości przeciwutleniaczy, która chronią je przed szkodliwymi przemianami zachodzącymi w trakcie smażenia.

Na naszej stronie znajdziecie więcej porad dotyczących smażenia potraw. W tym artykule podpowiadamy, co zrobić, by olej nie pryskał podczas ich przyrządzania. Ten natomiast zdradza sekret przyrządzenia chrupiących placków ziemniaczanych.

Smażenie kotletów może być bezpieczniejsze.png
canva/Olga Kriger

Źródło: YT/Marek Skoczylas