Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak szybko i bezpiecznie rozmrozić mięso? 1 sposób bije inne na głowę

Jak szybko i bezpiecznie rozmrozić mięso? 1 sposób bije inne na głowę

Jak szybko i bezpiecznie rozmrozić mięso?
canva/Ahanov Michael

Rozmrażanie mięsa nie musi zajmować wiele czasu. Dzięki prostej sztuczce polegającej na włożeniu produktu w folii do zimnej wody, będzie on gotowy do użycia w dość krótkim czasie. Wyjaśniamy, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Przechowywanie mięsa w zamrażarce jest doskonałym sposobem na zachowanie jego świeżości przez długi czas. Jednak nieprawidłowe rozmrażanie może sprawić, że spożycie produktu będzie równie niebezpieczne, co sięgnięcie po przeterminowany. Podpowiadamy, jak uniknąć ryzyka.

Szybie i bezpieczne rozmrażanie mięsa jest możliwe

Prosta metoda polegająca na zanurzeniu mięsa zamkniętego w woreczku strunowym w zimnej wodzie jest skuteczna i szybsza niż rozmrażanie w lodówce. Aby sprawnie uzyskać rozmrożony produkt, musimy zanurzyć go w całości i wymieniać płyn co pół godziny.

Podczas, gdy mięso z zamrażalnika będzie powoli się ocieplać, woda będzie się stawała chłodniejsza i w dość krótkim czasie dojdzie do zrównania się temperatur. Wtedy rozmrażanie spowolni się, czego uniknąć możemy właśnie przez wlanie nowej porcji płynu.

Kluczowe w opisanej technice jest powstrzymanie się od używania wody ciepłej czy wręcz gorącej. Gwałtowne rozmrażanie poprzez zanurzanie w płynie o znacznie wyższej temperaturze pogorszy jakość mięsa i stworzy doskonałe warunki do rozwoju na jego powierzchni bakterii.

Jak jeszcze można prowadzić rozmrażanie mięsa?

Najbezpieczniejszą metodą, lecz dużo wolniejszą niż wyżej opisany patent, jest przełożenie zamrożonego produktu do lodówki. Najlepiej zrobić to na wieczór przed planowanym gotowaniem. Mięso po nocy spędzonej w nieco wyższej, ale nadal niskiej temperaturze, powinno być idealne do wykorzystania. Szybkie rozmrażanie możemy też przeprowadzić w kuchence mikrofalowej, używając funkcji Defrost. Metoda ta jednak wymaga naszej uwagi i obracania produktu co jakiś czas. Rozmrażanie w mikrofalówce jest jednak nierównomierne i skutkuje często przegrzaniem wierzchniej warstwy mięsa.

Na naszej stronie znajdziecie proste i smaczne pomysły na dania z mięs. Szczególnie polecamy doskonałego schabowego bez panierki. Być może skuszą was też soczyste kotlety mielone z pieca.

Rozmrażanie mięsa musi odbywać się stopniowo
canva/ribeirorocha

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: