Smakosze.pl
jak szybko obrać ziemniaki

Canva / 4kodiak

Jak szybko obrać ziemniaki? Mamy niezawodny sposób. Nie potrzebujesz nawet noża

30 Września 2022

Autor tekstu:

Aleksandra Proch

Aby przygotować ziemniaki do obiadu, nie musisz już poświęcać długiego czasu na ich obieranie. Znamy proste i skuteczne sposoby jak szybko obrać ziemniaki. Po ich ugotowaniu, z łatwością pozbędziesz się skorki za pomocą łyżeczki. Pożegnaj się ze żmudnym obieraniem tych warzyw za pomocą noża.

Obieranie ziemniaków nie jest szczególnie lubianą czynnością kuchenną. Kojarzy się raczej z długim i nużącym procesem. Niewprawiony kuchcik może borykać się ponadto w tzw. „obieraniem w kwadrat” czyli marnowaniem sporej części ziemniaka przez odkrawanie zbyt grubych jego kawałków. Z chęcią podpowiemy, jak szybko obrać ziemniaki.

Kotlety mielone z kaszy i pieczarek

Wyglądają i pachną jak mielone, a smakują jeszcze lepiej. Wszystko bez grama mięsa. Idealny obiad na piątek

CZYTAJ DALEJ

Jak szybko obrać ziemniaki bez pomocy noża

Obieranie ziemniaków nożem ma swoje niewątpliwe wady. Poza długotrwałym procesem oraz ryzykiem złego gospodarowania produktem, posługiwanie się ostrzem zawsze niesie ze sobą ryzyko skaleczenia. Z naszym sposobem jak szybko obrać ziemniaki, poradzą sobie jednak nawet młodsi adepci sztuki kulinarnej.

By szybko obrać ziemniaki, wystarczy po uprzednim opłukaniu, ugotować je w mundurkach w osolonej wodzie. Kiedy ziemniaki są już miękkie, odstawiamy je do ostygnięcia. Z chłodnych warzyw z łatwością usuniesz skórkę za pomocą łyżeczki. Takie ziemniaki świetnie sprawdzą się w przepisach na ziemniaczane zapiekanki czy sałatki.

Jak szybko obrać ziemniaki, jeśli zależy nam na podaniu ich ciepłych, zaraz po ugotowaniu? Otóż nie musimy obierać ich wcale. Warunkiem na skorzystanie z tej metody jest wybranie młodych ziemniaków, których skórka jest jadalna, w odróżnieniu od skórki ziemniaków starych.

Młode ziemniaki przez ugotowaniem należy dokładnie oczyścić pod bieżącą wodą. Idealnie nadaje się do tego czysta gąbka do zmywania lub miękka szczoteczka. Skórkę z takich ziemniaków można też mechanicznie nieco zetrzeć, dzięki czemu jej obecność będzie mniej odczuwalna. Warto podawać młode ziemniaki ze skórką, ponieważ jest ona bogata w witaminy i składniki mineralne.

Jak szybko obrać ziemniaki — zaskakująca sztuczka

Może zdarzyć się sytuacja, kiedy zależy nam na podaniu młodych ziemniaków, ale bez skórki. W tej sytuacji mycie ich i szorowanie niestety nie spełnia naszych założeń. Jak szybko obrać ziemniaki w takim wypadku?

Z pomocą przychodzi nam miska z lodowatą wodą. Najlepiej do zimnej wody wsadzić trochę kostek lodu. Zapewni to odpowiednią różnicę temperatur między gorącymi ziemniakami a wodą, co przełoży się na skuteczność ich obierania.

Aby skorzystać z tego sposobu, jak szybko obrać ziemniaki, należy je opłukać, a następnie delikatnie naciąć skórkę ziemniaka w poprzek po całym jego obwodzie. Ziemniaki gotujemy tak jak zawsze, a kiedy są już miękkie, za pomocą łyżki cedzakowej przekładamy je z garnka do przygotowanej lodowej kąpieli. Po 5-10 sekundach z łatwością usuniemy z nich skórkę za pomocą dłoni. Z ziemniaków wyczarujesz rewelacyjną zapiekankę. Sałatka ziemniaczana z wędzoną rybą to kulinarny strzał w dziesiątkę.

Canva / schulzie

Canva / schulzie

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Aleksandra ProchAutor

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak sprawdzić, czy jajka są świeże?

Porady

Jak sprawdzić czy jajka są świeże? Wystarczy 1 rzut oka i pozbędziesz się wątpliwości

Czytaj więcej >
krokiety

Porady

Mrozisz krokiety w panierce z bułki tartej? Wystrzegaj się prostego błędu

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabielać zupę, by śmietana się nie zwarzyła? Zawsze pamiętaj o 2 czynnościach. Gwarantują sukces

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabezpieczyć otwarty koncentrat pomidorowy przed pleśnieniem? Znamy 2 skuteczne sposoby

Czytaj więcej >
Jak przechowywać jabłka?

Porady

Jak przechowywać jabłka? Poradnik krok po kroku

Czytaj więcej >
awokado

Porady

Czy awokado jest owocem, czy warzywem? Rozwiewamy wątpliwości

Czytaj więcej >