Jak szybko sprawdzić, czy mięso jest świeże?
Mimo iż spożycie mięsa z roku na rok staje się coraz mniejsze, cały czas spożywa się go duże ilości, dlatego warto znać skuteczną metodę, na sprawdzenie jego świeżości. Jedną z najlepszych, jeśli nie można otworzyć opakowania z mięsem, jest prosty test palca. Po naciśnięciu jego powierzchni powinno szybko powrócić na swoje miejsce - w innym wypadku nie jest już świeże.
Już po kilku godzinach poza lodówką mięso zaczyna być dosłownie pożerane przez bakterie i grzyby, które doprowadzają do jego zepsucia. Nieodpowiednie przechowywanie na pierwszy rzut oka nie jest łatwo rozpoznawalne - z tego powodu polecamy stosowanie poniższego triku.
Trzeba mieć na uwadze, że nawet delikatnie nadpsute mięso, które po ugotowaniu nie wykazuje oznak gnicia, może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Szczególnie w przypadku osób o obniżonej odporności, które na takie czynniki są wyjątkowo czułe.
Sprawdź mięso testem jednego palca
Dużą zaletą tej metody jest możliwość użycia jej już w sklepie, bez konieczności odwijania opakowania. W sklepach spożywczych najczęściej sprzedaje się bowiem mięso pakowane próżniowo, którego nie można powąchać, a po zapachu najłatwiej rozpoznać stan świeżości.
Gdy weźmiesz mięso do ręki, naciśnij jego powierzchnie czubkiem palca, a następnie błyskawicznie go cofnij. Obserwuj miejsce, w którym palec stykał się z mięsem. Wgłębienie powinno szybko zniknąć, dając znak, że poziom wody w produkcie jest odpowiedni. Wtedy mięso jest dobre do jedzenia.
Jeśli tkanka nie cofa się w szybkim tempie, lepiej odłóż kawałek na swoje miejsce. Przy lodówkach z mięsem przetestuj tak kilka sztuk i wybierz tą, która ma najlepsze właściwości. Zarówno ty, jak i twoi najbliżsi będą zadowoleni z doskonałej jakości mięsa.
Dokładnie obejrzyj mięso ze wszystkich stron
Po wykonaniu wstępnego testu konieczne jest jeszcze sprawdzenie barwy mięsa. Jasno-różowy kolor wskazuje, że zwierzę odżywiane było przez hodowcę odżywczymi paszami i mięso nie leży zbyt długo na półce.
Kolejnym punktem badania jest kolor tłuszczu, jeśli kawałek go zawiera. Powinien mieć zdrowy biały odcień - gdy zaczyna być żółty lepiej zrezygnować z kupna. Żółty tłuszcz zaczął jełczeć i nadaje mięsu bardzo nieprzyjemnego charakterystycznego posmaku zepsutego tłuszczu.
Powyższe porady pozwalają nie tylko na zdrowsze i bezpieczniejsze żywienie, lecz również na pewną oszczędność pieniędzy. Nie będzie wszak potrzeby wyrzucania kupionego mięsa do śmieci i wydawania kolejnych sum na lepszy towar.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak ubijać kotlety schabowe. Ten tekst pokazuje przepis na kotlety mielone wypełnione roztopionym żółtym serem.
Źródło zdjęcia: canva/Billion Photos
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: genialne