Smakosze.pl
Ziemniaki i kwestia gotowania

Canva / visualgiga

Jak szybko ugotować ziemniaki?

7 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że ziemniaki odgrywają niezwykle istotną rolą w polskiej kuchni. Nie bez powodu tak często goszczą one na naszych stołach. Przeważnie po prostu je gotujemy. Mistrzowie kuchni polecają przygotowywanie je w dużym garnku i pod przykryciem. Wówczas ziemniaki ugotują się o wiele szybciej.

Smakowite ziemniaki są jednym z podstawowych dodatków obiadowych. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy sięgają po nie praktycznie codziennie. Dziś przyjrzymy się kwestia gotowania tych smakowitych bulw.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Ziemniaki będą gotowe znacznie szybciej

Z całą pewnością ziemniaki są uwielbiane przez liczne grono smakoszy. Istnieje wiele rozmaitych przepisów na dania z tych przepysznych bulw. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na kultowe kluski śląskie.

Tym razem pod lupę weźmiemy zagadnienia związane z gotowaniem ziemniaków. Zapewne wielu smakoszy chciałoby wiedzieć, w jaki sposób można przyśpieszyć ten proces. Okazuje się, że wielu zawodowych kucharzy poleca gotowanie ich w większych garnkach i pod przykryciem.

Jeśli ziemniaki będą przykryte, wówczas w garnku zgromadzi się para, która dodatkowo podniesie temperaturę panującą wewnątrz naczynia. Tym samym bulwy będą gotowe do spożycia wcześniej. O czym jeszcze pamiętać podczas gotowania ziemniaków?

Pieczone ziemniaki

Idealne do obiadu - pieczone ziemniaki w paprykowej marynacie

CZYTAJ DALEJ

Ziemniaki wyjdą znacznie lepiej, wystarczy pamiętać o kilku detalach

Ziemniaki w swoim wnętrzu skrywają wiele cennych składników odżywczych. Najwięcej znajdziemy ich pod samą skórką. W związku z tym bulwy należy obierać jak najcieniej. Pomocna może okazać się skrobaczka do warzyw.

Oczywiście najzdrowiej gotować ziemniaki w mundurkach. Jednak do tego nadają się najlepiej młode bulwy. Przygotowanie ziemniaki należy opłukać i wrzucić do wrzącej wody. Wówczas zawarta w nich skrobia szybko się zetnie i utrzyma składniki odżywcze w środku.

Musimy pamiętać, by ziemniaków nie gotować zbyt długo. Robienie tego przez więcej niż 20 minut może zaowocować wypłukaniem witamin i minerałów, a przecież chcemy, by nasz obiad był jak najbardziej pożywny. Godna uwagi jest nowa wersja tłuczonych ziemniaków.

Ziemniaki

Ziemniaki

Canva / Jacek27

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Kurkanielotka.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Dlaczego warto iść na grzyby o świcie?

Czytaj więcej >
zupa ogórkowa

Porady

Jak zrobić bardzo gęstą i pożywną zupę ogórkową?

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo należy gotować leśne grzyby?

Czytaj więcej >
czasznica olbrzymia

Porady

Niezwykły grzyb w polskich lasach

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego szefowie kuchni wlewają ocet do rosołu?

Czytaj więcej >

Porady

Kiedy należy dodawać śmietanę do zupy?

Czytaj więcej >