Smakosze.pl
Ziemniaki w wodzie

canva/Hüseyin Zengin, Getty Images

Jak ugotować ziemniaki w 5 minut?

27 Września 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Gotowanie ziemniaków w 5 minut wydaje się niemożliwe do osiągnięcia - wystarczy poznać jeden trik, aby przekonać się o tym na własne oczy. Zamiast zalewać kartofle zimną wodą, należy zalać je wrzątkiem. Dzięki temu ogranicza się czas potrzebny do doprowadzenia wody do wrzenia.

Prawdopodobnie każdy, kto zadał pytanie "kiedy obiad?" w odpowiedzi słyszał "jak ziemniaki się ugotują" - oczywiście frustracja potrafiła wtedy osiągnąć zaskakująco wysokie poziomy, w końcu chciałoby się dostać konkretną odpowiedź.

Na szczęście dla naszych nerwów, tamte czasy minęły i nie trzeba już czekać przez 30 minut, aż bulwy dojdą. W niektórych przypadkach można nawet cieszyć się nimi po 5 minutach od nastawienia.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Ekspresowe gotowanie ziemniaków

Większość z nas jest nauczona, że ziemniaki zalewa się zimną wodą, soli i stawia na gazie pod przykryciem. Zależnie od wielkości pyrek, czas gotowania oscyluje wtedy od 15 do nawet 40 minut.

Mało kto ma teraz cierpliwość, aby czekać tak długo, dlatego opracowany został bardzo prosty sposób, który znacznie przyspiesza ten nieprzyjemny proces.

Panierowanie kotletów

Soczyste i miękkie schabowe marynowane w jogurcie i musztardzie

CZYTAJ DALEJ

Wystarczy zrezygnować z zimnej wody na rzecz wrzątku i wlewać do garnka uprzednio zagotowaną wodę w czajniku. Wysoka temperatura może skrócić czas gotowania kartofli nawet do 5 minut, jeśli są wystarczająco małe lub pokrojone.

Jak gotować ziemniaki?

Podstawą jest gotowanie bulw o podobnym rozmiarze. Większe sztuki gotują się dłużej, mniejsze krócej - zawsze można rozkroić duże kartofle na pół, aby wpasowały się w wielkość reszty.

Wsypując sól, konieczne jest zachowanie odpowiednich proporcji. Przyjmuje się, że na jeden litr wody wystarcza jedna łyżka soli - wtedy słoność jest idealna.

Ziemniaki ugotowane

Źródło: canva/Morana Franov, Getty Images

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

POLSKIE ZUPY - CZY MAJĄ PRZED TOBĄ TAJEMNICE? 10 PYTAŃ DLA SPECJALISTÓW

Pytanie 1 z 10

Do krupniku tradycyjnie dodajemy:

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: gotowanie.onet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak zrobić sos do mięsa?

Czytaj więcej >

Porady

Jak najszybciej sparzyć kapustę na gołąbki?

Czytaj więcej >

Porady

Najczęstsze błędy podczas przygotowania ryb

Czytaj więcej >

Porady

Jak podgrzewać jedzenie w mikrofalówce, żeby nie było zimnie w środku?

Czytaj więcej >
Obieranie ogórka

Porady

Jak wykorzystać obierki po ogórkach?

Czytaj więcej >
Soczyste kotlety mielone od Magdy Gessler

Porady

Niezawodny patent Magdy Gessler na soczyste kotlety mielone

Czytaj więcej >