Smakosze.pl
żywność w lodówce

canva/Olga Yastremska's Images

Jak układać żywność w lodówce?

15 Października 2021

(Ostatnia zmiana: 15 Października 2021)

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Lodówka jest niewątpliwie centrum naszej kuchni. W niej właśnie skrywamy większość pysznych zapasów. Czy wiecie jak układać żywność w lodówce? Tak, tak, są zasady, które gwarantują serom, wędlinom czy warzywom zachowanie najlepszej kondycji i walorów zdrowotnych.

Często przychodząc z zakupów, skupiamy się tylko na tym, by jak najszybciej schować produkty do lodówki. Obawiamy się, że długo trzymane poza chłodziarką mogą się zepsuć. Tymczasem nawet niewłaściwe umiejscowienie żywności w lodówce, może przyspieszyć jej psucie się.

Miejsce przechowywania poszczególnych produktów w lodówce ma znaczenie, bo w różnych jej miejscach panują inne temperatury. Na górnych półkach temperatura jest wyższa niż na dolnych. Tam, gdzie jest chłodniej, układajmy więc produkty bardziej wrażliwe na psucie się.

Jak układać żywność w lodówce?

Na górnej półce lodówki postawmy kefir, jogurt, śmietanę i mleko. Panują tam doskonałe warunki do rozwoju korzystnych bakterii kwaszących. Na tej półce możesz też postawić już otwarty słoiczek z dżemem czy konfiturą.

Środkowa półka to dobre miejsce dla produktów o krótkim terminie przydatności do spożycia. Są to np. wędliny, biały ser, a także ugotowane potrawy, np. zupa, pozostałe z obiadu mięso.

Szuflady na dole są najlepszym miejscem do przechowywania warzyw i owoców. Tu bowiem panuje najwyższa wilgotność, co chroni te produkty przed wysychaniem i utratą jędrności. W szufladzie możesz też trzymać dojrzewające sery.

Półki na drzwiach są zaprojektowane pod kartony z sokami i butelki z sosami. W górnej części drzwiczek zazwyczaj jest miejsce przewidziane na jajka.

Surówka z selera

Przepis na ekspresową surówkę z selera, marchewki i jabłka

CZYTAJ DALEJ

O tym także pamiętaj!

Do lodówki nigdy nie wstawiaj ciepłych potraw. Spowodują bowiem ogrzanie pozostałych produktów i utrudnią pracę lodówki. Pozostałą z obiadu zupę czy sos najpierw wystudź, a potem przełóż do zamykanego pojemnika.

W głębi półek ustawiaj produkty, które mają dłuższą datę przydatności do spożycia. W ten sposób na oczach będziesz mieć żywność szybciej się psującą.

Unikaj trzymania na tej samej półce surowego mięsa i żywności przeznaczonej do bezpośredniego spożycia. Mięso najlepiej przechowuj pod przykryciem.

Niedawno pisaliśmy też o tym, jak sprawdzić sprawność lodówki, a także o tym jak wydłużyć świeżość jedzenia.

Niemal wszyscy Polacy popełniają fatalny błąd robiąc kurczaka. 7 zdjęcie wszystko Ci wyjaśni

Slajd 1 z 7

ćwiartki kurczaka

Każdy lubi kurczaka

W wielu domach kurczak jest jednym z podstawowych mięs.

warzywa w lodówce

warzywa w lodówce

Źródło zdjęcia: canva/michalpalka

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: ladnydom

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak zrobić flaki wołowe? Poradnik krok po kroku

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić placki ziemniaczane?

Czytaj więcej >

Porady

Jakie ryzyko niesie ze sobą używanie mokrej rękawicy kuchennej?

Czytaj więcej >
Miękka i soczysta wątróbka

Porady

Co zrobić, żeby wątróbka wyszła miękka i soczysta?

Czytaj więcej >

Porady

Perfekcyjne, domowe frytki lepsze niż z restauracji

Czytaj więcej >
miód

Porady

Po czym rozpoznać dobry miód?

Czytaj więcej >