Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak układać żywność w lodówce?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 26.03.2022 00:16

Jak układać żywność w lodówce?

żywność w lodówce
canva/Olga Yastremska's Images

Lodówka jest niewątpliwie centrum naszej kuchni. W niej właśnie skrywamy większość pysznych zapasów. Czy wiecie jak układać żywność w lodówce? Tak, tak, są zasady, które gwarantują serom, wędlinom czy warzywom zachowanie najlepszej kondycji i walorów zdrowotnych.

Często przychodząc z zakupów, skupiamy się tylko na tym, by jak najszybciej schować produkty do lodówki. Obawiamy się, że długo trzymane poza chłodziarką mogą się zepsuć. Tymczasem nawet niewłaściwe umiejscowienie żywności w lodówce, może przyspieszyć jej psucie się.

Miejsce przechowywania poszczególnych produktów w lodówce ma znaczenie, bo w różnych jej miejscach panują inne temperatury. Na górnych półkach temperatura jest wyższa niż na dolnych. Tam, gdzie jest chłodniej, układajmy więc produkty bardziej wrażliwe na psucie się.

Jak układać żywność w lodówce?

Na górnej półce lodówki postawmy kefir, jogurt, śmietanę i mleko. Panują tam doskonałe warunki do rozwoju korzystnych bakterii kwaszących. Na tej półce możesz też postawić już otwarty słoiczek z dżemem czy konfiturą.

Środkowa półka to dobre miejsce dla produktów o krótkim terminie przydatności do spożycia. Są to np. wędliny, biały ser, a także ugotowane potrawy, np. zupa, pozostałe z obiadu mięso.

Szuflady na dole są najlepszym miejscem do przechowywania warzyw i owoców. Tu bowiem panuje najwyższa wilgotność, co chroni te produkty przed wysychaniem i utratą jędrności. W szufladzie możesz też trzymać dojrzewające sery.

Półki na drzwiach są zaprojektowane pod kartony z sokami i butelki z sosami. W górnej części drzwiczek zazwyczaj jest miejsce przewidziane na jajka.

O tym także pamiętaj!

Do lodówki nigdy nie wstawiaj ciepłych potraw. Spowodują bowiem ogrzanie pozostałych produktów i utrudnią pracę lodówki. Pozostałą z obiadu zupę czy sos najpierw wystudź, a potem przełóż do zamykanego pojemnika.

W głębi półek ustawiaj produkty, które mają dłuższą datę przydatności do spożycia. W ten sposób na oczach będziesz mieć żywność szybciej się psującą.

Unikaj trzymania na tej samej półce surowego mięsa i żywności przeznaczonej do bezpośredniego spożycia. Mięso najlepiej przechowuj pod przykryciem.

Niedawno pisaliśmy też o tym, jak sprawdzić sprawność lodówki, a także o tym jak wydłużyć świeżość jedzenia.

warzywa w lodówce
warzywa w lodówce

Źródło zdjęcia: canva/michalpalka Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: ladnydom

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Kuchnia Ser Mleko