Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Jak uprawiać w ogrodzie czosnek niedźwiedzi? Znamy doskonały patent

Jak uprawiać w ogrodzie czosnek niedźwiedzi? Znamy doskonały patent

Jak uprawiać w ogrodzie czosnek niedźwiedzi?
canva/S847

Czosnek niedźwiedzi jest aromatyczną i wyjątkowo zdrową rośliną. Zawiera nawet 15-krotnie więcej witaminy C niż cytryny. Warto zapoznać się z metodami hodowli tego niezwykłego składnika, by móc po niego sięgać jak najczęściej. Podpowiadamy jakie warunki trzeba spełnić, by wyrósł w waszym ogrodzie.

Niektórzy twierdzą, że czosnek niedźwiedzi swoją nazwę zaczerpnął ze zwyczaju zapadającego w sen zimowy zwierzęcia, które po przebudzeniu często posilały się tą właśnie rośliną. Wierzono, że jest ona sekretem jego siły.

Ponieważ ten wyjątkowy kulinarny rarytas jest niezwykle podobny do konwalii, warto założyć własną uprawę w przydomowym ogródku. Nie jest wcale taka trudna, a dzięki niej zielone listki nie raz posłużą nam jako baza do wyśmienitego pesto. Spróbujecie?

Jak hodować czosnek niedźwiedzi w ogrodzie?

Roślinę można uprawiać z siewu lub sadzić jej cebulki. Nasiona będą potrzebowały okresu chłodu, by wykiełkować. Druga metoda będzie łatwiejsza i dostępna przez cały rok. Cebule czosnku warto umieścić w miejscu półcienistym, najlepiej pod drzewami liściastymi albo zrzucającymi liście krzewami.

Czosnek niedźwiedzi lubi niezbyt dużą wilgotność gleby. Najlepiej by miała ona przy tym odczyn od lekko kwaśnego do delikatnie zasadowego. Raz wprowadzona do ogrodu roślina, w sprzyjających warunkach będzie rosła samodzielnie. Pozostawiając jego cebule w ziemi, najprawdopodobniej sam się też rozmnoży.

Dlaczego warto sięgać po czosnek niedźwiedzi?

Roślina ta jest czymś więcej niż tylko smaczną i aromatyczną przyprawą. Zawiera znaczne ilości witaminy C — substancji niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu, o niebagatelnym wpływie na odporność i obecność wolnych rodników.

W czosnku niedźwiedzim znajdziemy też sporo witaminy A i E oraz selenu i żelaza. Z tego względu bywa on stosowany w profilaktyce i leczeniu anemii. Co więcej, roślina ma zbawienny wpływ na drogi oddechowe i działanie przeciwbakteryjne.

Pomoże nam zatem w przeziębieniach i infekcjach drogi oddechowe, sprawnie przywracając organizm do formy. Regularne spożycie czosnku niedźwiedziego ma też korzystny wpływ na układ krwionośny i może przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu.

Z czosnku niedźwiedziego można przyrządzić wyborne pesto
Z czosnku niedźwiedziego można przyrządzić wyborne pesto

Źródło zdjęcia: canva/gabrielasauciuc

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: twojogrodek, onet

Zapraszamy na nasz Instagram