Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak uratować gorzką kiszoną kapustę? Ten trick podpowiedziała mi kucharka
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 01.09.2023 16:35

Jak uratować gorzką kiszoną kapustę? Ten trick podpowiedziała mi kucharka

kapusta kiszona
Canva/feri1

Kapusta kiszona jest obowiązkowym składnikiem bigosu i pysznych surówek. Jednak, co zrobić, gdy jej smak jest gorzki? Czy taką kapustę kiszoną możemy uratować? Okazuje się, że tak. Korzystam ze sprawdzonego tricku, który podpowiedziała mi kucharka. 

Kapusta kiszona, czyli bigos i cała reszta

Kapusta kiszona to składnik bigosu, farszu do pierogów i element surówek. Jednak zdarza się, że próbujesz kapusty kiszonej i mina ci rzednie. Okazuje się, że kapusta kiszona jest gorzka. Czy taką kapustę wyrzucić? Czy można jej smak uratować?

Warto użyć sprawdzonego tricku, który uratuje smak kapusty kiszonej. Pamiętajmy, że kapusta kiszona nabiera gorzkiego smaku, gdy zawiera zbyt wiele soli. Wtedy oprócz goryczy taka kapusta ma czary kolor. Kapusta staje się gorzka, gdy myjemy ją w zbyt gorącej wodzie. Co możemy zrobić z gorzką kapustą kiszoną?

kapusta kiszona
Canva/robert6666
Zrób tak od razu po ugotowaniu ziemniaków. Gdy po raz pierwszy to zobaczyłam, przetarłam oczy ze zdumienia

Jak uratować gorzką kapustę kiszoną?

Za gorycz kapusty odpowiada chlorofil i siarka. Żeby pozbyć się goryczy, musimy wstawić kapustę na 3-4 dni w chłodne i ciemne miejsce. Temperatura nie powinna tam przekraczać 15 stopni. Jeśli jednak nadal kapusta będzie gorzka, to możemy ją wypłukać w zimnej wodzie. 

Ten trick przekazał mi kucharka, która często korzysta z tego sposobu. Niestety wiele osób od razu wyrzuca gorzką kapustę kiszoną, bo myśli, że jest ona zepsuta. Jednak to nieprawda. Jak poznać, że kapusta jest naprawdę zepsuta?

Zepsuta kapusta kiszona, czyli brzydki zapach

Pierwszym znakiem, że kapusta kiszona zepsuła się, jest jej zapach. Ten jest bardzo nieprzyjemny, a kapusta kiszona po prostu śmierdzi. Do tego staje się bardziej papkowata, ciemnieje i zyskuje prawie brązowy kolor. Ważnym znakiem jest też różowy osad na kapuście kiszonej.

Oczywiście taką kapustę kiszona musimy wyrzucić. Nie nadaje się ona do spożycia. Jednak, gdy mamy do czynienia z gorzkim smakiem kapusty, to możemy ją uratować. Wstawmy ją do chłodnego pomieszczenia i wypłuczmy w zimnej wodzie. Pisaliśmy o karkówce pieczonej na kiszonej kapuście. Podawaliśmy też sposób siostry Anastazji na kiszenie kapusty. 

bigos
Canva/robert6666

Źródło: mojegotowanie.pl