Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Siostra Anastazja zdradziła, jak kisi kapustę. Ma pewność, że zawsze wyjdzie doskonała
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 03.11.2022 17:20

Siostra Anastazja zdradziła, jak kisi kapustę. Ma pewność, że zawsze wyjdzie doskonała

Siostra Anastazja zdradziła, jak kisi kapustę. Ma pewność, że zawsze wyjdzie doskonała
ARTUR BARBAROWSKI/East News, canva/Ockra

Siostra Anastazja do kiszonej kapusty dodaje kminek. Aromatyczna przyprawa świetnie łączy się z kiszonką, nadając jej pełnego, wyraźnego smaku. Kiszona kapusta do słoików na zimę jest pysznym i zdrowym dodatkiem do każdego obiadu. Warto nastawić choć trochę domowej kiszonki.

Kiszoną kapustę możemy kupić w każdym sklepie. Jednak czasem możemy dostać niesmaczną kapustę z dodatkiem octu i dużej ilości soli. Domowa kiszonka zawsze wychodzi perfekcyjnie i zachwyca wyjątkowym smakiem i aromatem.

Kiszona kapusta jest naprawdę prosta w przygotowaniu. Jest również bardzo zdrowa, ponieważ wzmacnia odporność i zapewnia właściwą florę bakteryjną jelit. Siostra Anastazja do kiszonki dodaje również marchewkę i kminek, tak przygotowana kapusta nie ma sobie równych.

Kapustę najpierw kisimy, a dopiero później przekładamy do umytych i wyparzonych słoików i pasteryzujemy. Pasteryzacja jest konieczna, żeby zatrzymać proces kiszenia i zachować smak i świeżość przetworów na wiele miesięcy. Kapusta kiszona w słoikach to rewelacyjne rozwiązanie na jesień i zimę.

Przepis siostry Anastazji na kiszoną kapustę z kminkiem

Składniki:

  • 5 kg białej kapusty

  • 2 średnie marchewki

  • pół łyżki kminku

  • 80 g soli kamiennej

Jak zrobić kiszoną kapustę z kminkiem? Kapusta zachwyca smakiem.

Poszatkuj kapustę, zetrzyj na tarce marchew. Kapustę z marchewką włóż do większej miski i dokładnie wymieszaj z solą i kminkiem, następnie ubijaj całość, aż do powstania soku.

Kapustę przełóż do dużego słoja lub naczynia kamionkowego. Przykryj ściereczką, na wierzch połóż deskę lub duży talerz, obciąż np. kamieniem i odstaw do ukiszenia. Co jakiś czas zbieraj nadmiar piany i uzupełnij sok, jeśli będzie go ubywać.

Sok uzupełniaj lekko osoloną wodą. Ukiszoną kapustę przełóż do umytych i wyparzonych słoików, zakręć i pasteryzuj 15 minut. Następnie odstaw do góry dnem do całkowitego ostygnięcia.

Na zimę przygotuj również paprykę marynowaną przepisu siostry Anastazji oraz buraki z dodatkiem białej kapusty. Surówka z buraków będzie pysznym dodatkiem do obiadu.

Kiszona kapusta
canva/Dar1930

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: