Smakosze.pl
Skorupki jajek można wykorzystać w nietypowy sposób

Canva (PublicDomainPictures, Pixabay)

Jak wykorzystać skorupki jajek?

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Przeważnie skorupki po jajkach lądują w śmieciach. Nie przywiązujemy do nich większej wagi. Okazuje się, że można je jeszcze wykorzystać. Wystarczy, że upieczemy je w piekarniku i zmielimy. Tak przygotowane skorupki pozytywnie wpłyną na nasz organizm.

Nie da się ukryć, że jajka często goszczą na naszych stołach. Zazwyczaj skupiamy się na wnętrzu, a skorupki nie wzbudzają u nas większych emocji. Mało kto spodziewałby się, że dzięki nim możemy dostarczyć sobie sporo wapnia. Jednak to dopiero początek zalet proszku ze skorupek jaj.

Skorupki po jajkach można wykorzystać w niekonwencjonalny sposób

Jajka są składnikiem wielu pysznych dań. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na wyborny biszkopt. Dziś pod lupę weźmiemy same skorupki. Większość smakoszy traktuje je jak najzwyklejsze odpadki.

Bez wątpienia skorupki jajek nie pojawiają się przeważnie w naszym jadłospisie. W ich wnętrzu możemy natknąć się między innymi na sole wapnia. Warto zauważyć, że od nich zależy między innymi kondycja naszych kości i zębów.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu EkoPaka, badacze z Węgier i Niemiec przez 15 lat analizowali właściwości skorupek po jajkach. Okazało się, że zapobiegają one łamliwości paznokci i włosów, oraz krwawieniu dziąseł.

Oprócz powyższych atutów skorupki przeciwdziałają zaparciom, nadpobudliwości, bezsenności, katarom oraz astmie. Trzeba przyznać, że niepozorna pozostałość po jajkach ma wiele zalet. Jak ją przygotować w odpowiedni sposób?

(Pexels / Eva Elijas)

Skorupki po jajkach w jadalnej formie

Na początku skorupki musimy dokładnie umyć. Warto w tym celu wykorzystać, chociażby płyn do zmywania. Następnie starannie je płuczemy i zalewamy wrzątkiem. Skorupki pozostawiamy we wrzątku na około 15 minut.

Po tym czasie wyławiamy je z wody. Skorupki rozkładamy na blasze wyścielonej papierem do pieczenia. Kiedy już wyschną, umieszczamy je na 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 100 stopni Celsjusza

Tak przygotowane skorupki mielimy w młynku do kawy. Już wcześniej wspominaliśmy o ukrytych funkcjach tego urządzenia. Powstały proszek możemy dodawać do różnych potraw. Nawet nie zauważymy, że znalazły się w niej skorupki po jajkach.

W ciągu dnia nie powinniśmy jadać więcej niż jednej łyżeczki zmielonych skorupek po jajkach. Warto zauważyć, że produkt dobrze sprawdza się w roli nawozu do roślin. Wystarczy raz na 14 dni posypać nimi ziemię.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: EkoPaka; Apteline

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
kawa w upały

Porady

Czy można pić kawę w upalne dni?

Czytaj więcej >