Smakosze.pl
Skorupki jajek można wykorzystać w nietypowy sposób

Canva (PublicDomainPictures, Pixabay)

Jak wykorzystać skorupki jajek?

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Przeważnie skorupki po jajkach lądują w śmieciach. Nie przywiązujemy do nich większej wagi. Okazuje się, że można je jeszcze wykorzystać. Wystarczy, że upieczemy je w piekarniku i zmielimy. Tak przygotowane skorupki pozytywnie wpłyną na nasz organizm.

Nie da się ukryć, że jajka często goszczą na naszych stołach. Zazwyczaj skupiamy się na wnętrzu, a skorupki nie wzbudzają u nas większych emocji. Mało kto spodziewałby się, że dzięki nim możemy dostarczyć sobie sporo wapnia. Jednak to dopiero początek zalet proszku ze skorupek jaj.

Skorupki po jajkach można wykorzystać w niekonwencjonalny sposób

Jajka są składnikiem wielu pysznych dań. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na wyborny biszkopt. Dziś pod lupę weźmiemy same skorupki. Większość smakoszy traktuje je jak najzwyklejsze odpadki.

Bez wątpienia skorupki jajek nie pojawiają się przeważnie w naszym jadłospisie. W ich wnętrzu możemy natknąć się między innymi na sole wapnia. Warto zauważyć, że od nich zależy między innymi kondycja naszych kości i zębów.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu EkoPaka, badacze z Węgier i Niemiec przez 15 lat analizowali właściwości skorupek po jajkach. Okazało się, że zapobiegają one łamliwości paznokci i włosów, oraz krwawieniu dziąseł.

Oprócz powyższych atutów skorupki przeciwdziałają zaparciom, nadpobudliwości, bezsenności, katarom oraz astmie. Trzeba przyznać, że niepozorna pozostałość po jajkach ma wiele zalet. Jak ją przygotować w odpowiedni sposób?

(Pexels / Eva Elijas)

Skorupki po jajkach w jadalnej formie

Na początku skorupki musimy dokładnie umyć. Warto w tym celu wykorzystać, chociażby płyn do zmywania. Następnie starannie je płuczemy i zalewamy wrzątkiem. Skorupki pozostawiamy we wrzątku na około 15 minut.

Po tym czasie wyławiamy je z wody. Skorupki rozkładamy na blasze wyścielonej papierem do pieczenia. Kiedy już wyschną, umieszczamy je na 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 100 stopni Celsjusza

Tak przygotowane skorupki mielimy w młynku do kawy. Już wcześniej wspominaliśmy o ukrytych funkcjach tego urządzenia. Powstały proszek możemy dodawać do różnych potraw. Nawet nie zauważymy, że znalazły się w niej skorupki po jajkach.

W ciągu dnia nie powinniśmy jadać więcej niż jednej łyżeczki zmielonych skorupek po jajkach. Warto zauważyć, że produkt dobrze sprawdza się w roli nawozu do roślin. Wystarczy raz na 14 dni posypać nimi ziemię.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: EkoPaka; Apteline

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

kawa z cytryną

Porady

Dlaczego warto pić kawę z dodatkiem cytryny?

Czytaj więcej >
uroczysty stół

Porady

Czy we Wszystkich Świętych obowiązuje post?

Czytaj więcej >
kawa i mleczko

Porady

Co dodawać do kawy zamiast mleka?

Czytaj więcej >
mięso mielone

Porady

Jak wybrać dobre mięso mielone?

Czytaj więcej >

Porady

Jak obrać seler naciowy?

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego warto pić wodę z kiszonych ogórków?

Czytaj więcej >