Smakosze.pl
Galaretka z kurczakiem

Canva / iko636

Jak zrobić klarowną galaretkę z kurczakiem?

11 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że galaretka z kurczakiem uchodzi za danie bliskie sercom wielbicieli swojskich smaków. Czasami specjał wychodzi mętny. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy mięso umieścimy we wrzątku. Jeśli popełniliśmy błąd, wystarczy wzbogacić wywar o ocet i białka.

Galaretka z kurczakiem jest prawdziwym kulinarnym szlagierem. Wszystko za sprawą jej niepowtarzalnych walorów smakowych. Oczywiście nie tylko one sprawiają, że danie zachęca do beztroskiego zajadania. Galaretka musi być należycie klarowna.

Częsty błąd sprawi, że galaretka z kurczakiem wyjdzie mętna

Bez wątpienia galaretka z kurczakiem potrafi przyprawić o szybsze bicie serca nawet tych smakoszy o bardziej delikatnym podniebieniu. W jednym z wcześniejszych artykułów prezentowaliśmy przepis na kultowe zimne nóżki.

Niekiedy dzieje się tak, że galaretka z kurczakiem wychodzi mętna. Za taki stan rzeczy odpowiada niepozorny błąd, który popełnia liczne grono smakoszy. Mowa o wkładaniu mięsa do gorącej wody.

Galaretka z kurczakiem powinna być klarowna, jeśli podczas gotowania mięso umieścimy w zimnej wodzie. Jednak nie oznacza to, że nie możemy naprawić swojego błędu. Na szczęście istnieje niezawodny i prosty trik.

Kapuśniak z pomidorami

Rewelacyjny, lekki kapuśniak z młodej kapusty z pomidorami

CZYTAJ DALEJ

Klarowna galaretka z kurczaka zachwyci najbliższych

Jeśli widzisz, że galaretka z kurczakiem zaczyna mętnieć, wówczas wystarczy dodać do niej mieszankę dwóch składników. Dzięki nim specjał znacząco zyska na przejrzystości, a tym samym unikniemy kulinarnej katastrofy.

Ubite białko łączymy z dwoma łyżkami octu. Następnie dodajemy je do mięsnego wywaru. Całość ponownie zagotowujemy. Po kilku minutach podgrzewania specjał przecedzamy przez gazę. Warto umieścić ją w sitku.

Taka sztuczka pozwoli nam na naprawienie błędu. Galaretka z kurczakiem będzie klarowna jak nigdy dotąd. Należy pamiętać, że tak przygotowany specjał zachowuje świeżość przez około 10 dni. Okazuje się, że uwielbiane danie można przyrządzić również w bezmięsnej wersji.

Galaretka z kurczakiem

Galaretka z kurczakiem

Canva / Ann_Zhuravleva

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

zupa ogórkowa

Porady

Jak zrobić bardzo gęstą i pożywną zupę ogórkową?

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo należy gotować leśne grzyby?

Czytaj więcej >
czasznica olbrzymia

Porady

Niezwykły grzyb w polskich lasach

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego szefowie kuchni wlewają ocet do rosołu?

Czytaj więcej >

Porady

Kiedy należy dodawać śmietanę do zupy?

Czytaj więcej >
owoce derenia

Porady

Jak wykorzystać w kuchni owoce derenia?

Czytaj więcej >