Jeden błąd i suszone grzyby spleśnieją. Zdradzamy, jak go uniknąć
Suszone grzyby to rewelacyjny dodatek do wielu dań, nie tylko tych świątecznych. Grzyby możemy wysuszyć samodzielnie, musimy pamiętać jednak, że wystarczy tylko jeden błąd, a grzyby spleśnieją. Podczas suszenia grzybów kluczowa jest odpowiednia temperatura. Przełom lata i jesieni to idealny czas na pojawienie się grzybów w lasach. Z prawdziwków, borowików i innych odmian przygotujemy wiele przepysznych dań, grzyby możemy również wysuszyć i dodać je później do zupy, farszu na pierogi, bigosu. Jak suszyć grzyby?
Do suszenia grzybów możemy wykorzystać specjalną suszarkę do produktów spożywczych, jednak zwykły piekarnik również pozwoli nam na przygotowanie suszonego przysmaku. Piekarnik powinien mieć termoobieg, gdyż w ten sposób o wiele przyspieszymy cały proces.
Suszone grzyby muszą być również odpowiednio przechowywane, w przeciwnym razie bardzo szybko spleśnieją, nawet, jeśli były wcześniej suszone w odpowiedniej temperaturze. Pojemniki z suszonymi grzybami przechowujmy w zacienionych, suchych miejscach.
Jak suszyć grzyby, żeby nie spleśniały?
Suszenie grzybów jest proste, jednak wystarczy jeden błąd, a niestety nie będą nadawać się do jedzenia. Podczas suszenia grzybów kluczowa jest temperatura. Grzyby należy suszyć w 40- 50 stopniach C, w przeciwnym razie spleśnieją.
Do suszenia wykorzystajmy suszarkę do żywności lub piekarnik, najlepiej z włączonym termoobiegiem. Na początku oczyśćmy grzyby z piasku. Oczyszczone, umyte grzyby pokrójmy na kawałki, rozłóżmy i możemy przystąpić do suszenia.
Jak przechowywać suszone grzyby?
Suszone grzyby przechowujmy w szczelnych pojemnikach, najlepiej blaszanych, drewnianych, plastikowych. Jeśli chcemy przechowywać je w szklanym słoiku, postawmy go w zacienionym miejscu.
Wszystkie pojemniki, w których chcemy przechowywać grzyby, muszą mieć szczelne zamykanie. Najmniejsza ilość wody i wilgoci przyczyni się do powstania pleśni i grzyby będziemy musieli wyrzucić.
Z suszonych grzybów przygotujemy wiele wyśmienitych dań, między innymi aromatyczny bigos i pierogi z grzybami, kapustą i soczewicą.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Znudziły Ci się zwykłe schabowe? Amerykański patent nie ma sobie równych
Placki ziemniaczane z pomidorem i szczypiorkiem. Nowa wersja klasyki
Letnie gołąbki według przepisu Tomasza Strzelczyka. Wychodzą cudownie soczyste
Źródło: gotujmy