Jesienią babcia Danusia zawsze dodaje do bigosu wyjątkowy składnik. Każdy błaga ją o przepis
Jesienny bigos ze śliwką jest pełen smaku. Zaproponowany przez babcię Danusie dodatek sezonowego owocu świetnie wzbogaca danie, sprawiając, że nabiera ono jeszcze więcej aromatu. Warto spróbować, bo mało kto mu się oprze.
Dobry bigos skusi niejednego smakosza. Aromatyczny i sycący przysmak przyrządzony według receptury babci Danusi zachwyci was słodyczą, zapachem ziół i bogatą teksturą. Jest przy tym prosty w przygotowaniu. Musicie go skosztować.
Przepis na znakomity jesienny bigos ze śliwką
Składniki:
-
1 główka kapusty białej o masie ok. 800 g
-
800 kg kapusty kiszonej
-
400 g śliwek, najlepiej węgierek
-
250 g wędzonego boczku
-
750 g kiełbasy np. jałowcowej
-
350 g przecieru pomidorowego
-
4-5 ziaren jałowca
-
3-4 ziarna ziela angielskiego
-
6-7 ziaren pieprzu czarnego
-
2-3 liście laurowe
-
1 łyżeczka tymianku
-
2 łyżeczki majeranku
-
masło klarowane lub smalec do smażenia
-
sól i pieprz w ilości do smaku
Jak zrobić jesienny bigos ze śliwką? Przepis babci Danusi jest niezawodny
Kapustę kiszoną odsączamy z płynu i kroimy ją drobno. Białą kapustę szatkujemy, uprzednio usuwając zewnętrzne liście. Na dnie większego garnka układamy obie kapusty i dodajemy liście laurowe. Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez mniej więcej dwie godziny.
Boczek oraz kiełbasę kroimy w kostkę. Zrumieniamy z dodatkiem odrobiny tłuszczu. Dodajemy zmiażdżone w moździerzu jałowiec, ziele angielskie i pieprz. Chwilę razem smażymy, po czym zestawiamy z kuchenki.
W osobnym garnku na maśle podsmażamy pozbawione pestek śliwki. Do duszonej kapusty dodajemy przecier pomidorowy oraz zawartość patelni i gotujemy przez kolejne 20 minut. Pod koniec wrzucamy śliwki. Mieszamy i doprawiamy majerankiem, tymiankiem oraz solą i pieprzem. Jesienny bigos ze śliwką podajemy ze świeżym pieczywem. Smacznego.
Na naszej stronie znajdziecie inne przepis na bigos. Szczególnie polecamy przysmak przyrządzony bez kapusty , w której dodajemy aromatyczną dynię hokkaido. Być może też skusi was staropolska receptura Magdy Gessler.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Czy liście laurowe powinno się wrzucać na początku, czy końcu gotowania? Znamy odpowiedź
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama