Jesienny makaron z dynią
Pyszny, kolorowy makaron w jesiennym klimacie, czyli ze smażoną dynią, to danie, które zaskakuje wybornym smakiem. Pomidorki koktajlowe i ser feta doskonale kontrastują ze słodkim smakiem dyni, co sprawia, że ten makaron przypadnie do gustu każdemu. Potrawa nie zawiera mięsa, a więc jest odpowiednia dla wegetarian.
Przepis jest bardzo prosty i szybki do wykonania. Można użyć w nim gotowego makaronu lub pokusić się o przygotowanie domowego.
Nie ma na co czekać! Oto receptura!
Składniki na makaron z dynią:
- 420 g obranej ze skóry i pozbawionej pestek dyni piżmowej lub prowansalskiej
- 200 g suchego makaronu, np. tagliatelle
- 200 g pomidorków koktajlowych
- 150 g sera feta
- 4 suszone pomidory z oleju
- 8 łyżek oliwy
- łyżka ziół prowansalskich
- garść świeżych liści bazylii
- sól.
Sposób przygotowania makaronu z dynią:
Wybraną dynię umyj, przekrój na pół i obierz ze skóry, najlepiej ostrym, niewielkim nożem. Należy zrobić to bardzo ostrożnie, ponieważ dynie zwykle są z zewnątrz bardzo twarde. Następnie pozbądź się pestek oraz włókien ze środka i resztę pokrój na niewielką kostkę (około 1-1,5 cm).
Do garnka wlej wodę i trochę soli, a gdy się zagotuje wsyp makaron i ugotuj według instrukcji. Warto jednak przypilnować, aby makaron był al dente, próbując go pod koniec czasu gotowania. Kiedy będzie dobry, wyjmij go na durszlak i przelej niewielką ilością oliwy, aby się nie skleił.
Następnie przygotuj patelnię z grubym dnem i umieść na średniej mocy palniku. Wlej całą oliwę, a gdy ta się rozgrzeje przełóż dynię, rozkładając ją na całej powierzchni. Wstrzymaj się od mieszania, aby dynia nie puściła zbyt dużo soku - podsmażając ją bez obracania zatrzymasz cały płyn w środku. Po kilku minutach delikatnie przemieszaj i pozostaw na patelni przez około 15-20 minut. Nie używaj przykrywki i od czasu do czasu sprawdź, czy dynia się nie przypala. Jeżeli pod koniec smażenia na patelni jest sporo wody to zwiększ gaz - dynia ma nie tylko zmięknąć, ale i ładnie się przypiec co nada jej wyśmienitego smaku. Na koniec dodaj łyżkę ziół prowansalskich i zdejmij patelnię z ognia.
Z oleju wyjmij pomidory suszone i pokrój je na cienkie paski, a następnie dodaj do patelni z dynią. Jeśli bardzo lubisz smak takich pomidorów to możesz dodać też odrobinę oleju ze słoika.
Następnie pokrój ser feta w około 2 cm kostkę. Aby uniknąć rozmazywania sera i ułatwić sobie krojenie, warto wybrać prawdziwą fetę – sery sałatkowe (typu feta) to zupełnie inny produkt. Również dodaj do patelni z dynią.
Odcedzony makaron przełóż na talerze, a na górze umieść porcję dyni z fetą i pomidorkami. Polej całość sosem, który utworzył się na dnie, a jeśli jest go mało to dodaj trochę oliwy prosto na talerz. Posyp potrawę ulubionymi ziołami i udekoruj bazylią. Na górę skrój kilka pomidorków koktajlowych.
Danie jest już gotowe, smacznego!
Domowy makaron tagliatelle:
Składniki na dwie porcje:
200 g mąki typu 00
2 jajka.
Sposób przygotowania domowego makaronu tagliatelle:
Zważoną mąkę przesiej na stolnicę i uformuj z niej kopiec z dziurką w środku, do której wbij jajka. Delikatnie roztrzep je widelcem, powoli mieszając z górną częścią mąki.
Kiedy składniki się połączą zacznij ugniatać ciasto rękoma (dolną częścią dłoni). Rób to do momentu, aż będzie jednolite, miękkie i elastyczne, a następnie zawiń szczelnie w folię i umieść w lodówce na minimum 20 minut (maksymalnie 24h). Jeśli ciasto trzymasz w lodówce długo to pamiętaj, aby wyjąć je na 30 minut przed rozwałkowaniem, aby nabrało wyższej temperatury co ułatwi pracę.
Wałkować ciasto do momentu otrzymania płatów o grubości 1 mm. Rób to pojedynczo, odcinając niewielki kawałek, a resztę ciasta chowając w folii, aby nie wyschło. Możesz delikatnie podsypywać stolnicę mąką.
Kiedy płat ciasta jest już rozwałkowany, oprósz go mąką i zwiń go w rulon wzdłuż węższej krawędzi. Pokrój w pożądanej grubości paski.
Po pokrojeniu rozłóż makaron w koszyczkach i zostaw w ciepłym miejscu do przesuszenia na około 10-15 minut.
Następnie wrzucamy do gorącej, osolonej wody i gotujemy.