Kwa z mlekiem
canva.com/THPStock

Kawa z mlekiem może być szkodliwa

Kawa jest dla wielu z nas obowiązkowym elementem każdego poranka - to dzięki niej możemy wstać i rozpocząć dzień z odpowiednią energią. Niestety, jeśli pijesz ją z jednym dodatkiem, zupełnie zmieniasz jej dobroczynne właściwości. Chodzi oczywiście o mleko, które w dużych ilościach dostarcza wielu zbędnych kalorii.

Kawa jest wyjątkowo wiekowym napojem, który od tysięcy lat towarzyszy człowiekowi. Według popularnej historii została odkryta przez hodowcę kóz z Afryki, który zauważył, że jego zwierzęta są pobudzone po zjedzeniu owoców pewnej rośliny.

Kiedy sam spróbował owoców kawy, zorientował się, że ma o wiele więcej energii i siły, a jego organizm jest znacznie bardziej pobudzony. Z początku kawa była żuta, a napar rozpowszechnił się dzięki Arabom, którzy opracowali parzenie zmielonych i prażonych nasion kawy.

Kawa z mlekiem największym przeciwnikiem

Choć sam napój uznawany jest za dietetyczny i wręcz odchudzający (kofeina zmniejsza apetyt oraz łaknienie, a dodatkowe pobudzenie sprzyja wysiłkowi fizycznemu), tak pewne dodatki mogą zniszczyć jej terapeutyczne właściwości. Chodzi głównie o mleko i jeszcze gorszą śmietankę.

Zabielanie kawy nabiałem zmniejsza jej goryczkę i kwaśność - dodatkowo dosypany cukier sprawia, że staje się jeszcze smaczniejsza, a co za tym idzie, coraz bardziej tucząca. Niestety, jeśli ktoś chce zachować smukłe ciało, powinien zrezygnować z dolewania mleka do kawy.

Ostrzeżenie GIS dotyczące popularnych talerzyOstrzeżenie GIS dotyczące popularnych talerzyCzytaj dalej

Finezyjny napój z syropami, mlekiem, cukrem i innymi dodatkami może zawierać aż 500 kcal. Taka ilość kalorii odpowiada obiadowi, dlatego należy traktować kawę jak pełnoprawny posiłek. Niestety, mnóstwo ludzi twierdzi, że z powodu kofeiny nawet tak kaloryczny składnik diety, nie spowoduje tycia.

Dlatego każdy, kto próbuje schudnąć, powinien pamiętać o niskim bilansie kalorycznym. Po wypiciu takiej kawy trzeba ograniczyć przyjmowanie kalorii z innych źródeł - istnieją jednak dodatki do tego napoju, które mogą skutecznie zastąpić niezdrowe zabielacze.

Chcesz poczytać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym wyjawiamy tajniki gotowania makaronu - okazuje się, że mnóstwo Polaków popełnia popularne błędy. Z kolei tutaj opisujemy kultowe pierogi z jagodami od siostry Anastazji.

Co zamiast mleka?

Jednym z najbardziej popularnych przepisów jest tak zwana kuloodporna kawa, która składa się z czarnego naparu, odrobiny masła i oleju kokosowego. Dzięki zawartości tłuszczu i średniołańcuchowych kwasów nasyconych napój doskonale pobudza i przyspiesza metabolizm.

Z tego powodu każdy dbający o swoją linię, musi w odpowiedni sposób pić swój ulubiony napój. Najlepszym wyborem jest całkowite zrezygnowanie z kawy, dzięki czemu kalorie można przyjmować z posiłków, zawierających znacznie więcej wartościowych mikroelementów.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: medycznewiadomosci.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł