Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Kiedy solić rybę do smażenia? Mistrzowie kuchni nie mają żadnych wątpliwości
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 19.02.2023 10:59

Kiedy solić rybę do smażenia? Mistrzowie kuchni nie mają żadnych wątpliwości

Kiedy należy solić rybę do smażenia?
canva/Langan

Solisz rybę kilka godzin przez smażeniem? Popełniasz bardzo duży błąd. Sól sprawi bowiem, że delikatne filety staną się suche i stracą smak. Najlepiej więc oprószyć mięso przyprawą tuż przed położeniem na patelnię.

Jak przyrządzić rybę na obiad?

Sekretem doskonałej ryby jest nie tylko jej rodzaj, ale i sposób przyrządzania. Chude ryby najlepiej przyrządzić w panierce, która zabezpiecza mięso przed utratą wody. Ryba będzie delikatna i soczysta. 

Panierkę do ryb przyrządzamy z mąki, jajek i bułki tartej. Tłuste ryby możemy smażyć wyłącznie w mące lub bez żadnych dodatków. Wiele osób doprawia rybę pieprzem cytrynowym, czosnkiem, natką pietruszki, tymiankiem. 

Mało kto wie, że kluczowe nie są dodatki, a sól. Im dłużej ryba ma kontakt z solą, tym będzie bardziej sucha. Sól wyciąga bowiem wodę. Żadna panierka nie pomoże, jeśli nie zastosujemy się do tej zasady. 

 

Dodaj 1 łyżkę do gotujących się ziemniaków. 2 razy szybciej będą miękkie

Rybę solimy zawsze chwilę przed smażeniem

Wiele osób soli rybę nawet na kilka godzin przed smażeniem. W ten sposób chcą podkręcić smak przygotowywanej potrawy. Zasada ,,im mięso dłużej się marynuje, tym jest lepsze" nie działa jednak w przypadku ryb.

Filety rybne są niezwykle delikatnym mięsem, które ma w sobie dużo wody. Sól ma właściwości wyciągające wodę z ryb, dlatego dodajemy ją tuż przed smażeniem. W przeciwnym razie filety po usmażeniu będą suche i niesmaczne.

Jak smażyć ryby, żeby nie były suche?

Jeśli smażymy rybę bez panierki, wystarczą jej 3 minuty smażenia na stronę. Filety panierowane smażymy po około 4-5 minut. Przeciągnięcie będzie skutkowało suchym mięsem.

Ryby zawsze smażymy na mocno rozgrzanym oleju rzepakowym lub maśle klarowanym. Panierka dodatkowo zabezpiecza delikatne mięso przez wysuszeniem.

Filety obtaczaj w mące, jajkach i bułce tartej. Dzięki mące panierka lepiej trzyma się ryb i nie odkleja się podczas smażenia. Mąka zabezpiecza także rybę przed wysuszeniem.

Nie ma gorszego rodzaju ryby. Polacy wciąż się nią zajadają. Sprawdź również, dlaczego wątróbka wychodzi sucha

ryba.jpg
canva/arfo
Tagi: Ryba filet sól