Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Nie uwierzysz, dlaczego warto wlać ocet do rosołu. Korzyści są naprawdę ogromne
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 19.02.2023 11:59

Nie uwierzysz, dlaczego warto wlać ocet do rosołu. Korzyści są naprawdę ogromne

Wlej ocet do rosołu
canva/Filippo Carlot, canva/LisaaMC

Gotujesz rosół? Wlej do niego łyżkę octu, a wywar będzie smakował wyśmienicie. Stanie się bardziej zawiesisty, pełen smaku i aromatu. Przetestuj ten trik choć raz, a z pewnością będziesz do niego wracać. Zwłaszcza, że smak octu nie będzie wyczuwalny w potrawie. 

Rosół - wyśmienite danie w sam raz na rodzinny obiad

Rosół jest świetnym pomysłem na obiad dla całej rodziny. Niektórzy gotują wywar na mięsie z kurczaka, inni na kaczce. Wiele osób dodaje również wołowinę, indyka, a nawet podroby, żeby rosół był jak najbardziej treściwy.

Niezależnie od tego, jakie mięso wybierzesz do ugotowania wywaru, koniecznie dodaj do niego niewielką ilość octu. Ocet nie jest wyczuwalny w zupie, a ma niezwykłe właściwości.

Ugotowany i doprawiony rosół podawaj z makaronem jajecznym lub lanymi kluskami. Polecam również grysik z kaszy manny oraz lekkie pierożki z rybą lub innym farszem.

Kiedy solić rybę do smażenia? Mistrzowie kuchni nie mają żadnych wątpliwości

Wlej łyżkę octu do rosołu. Efekt zachwyci każdego

Ocet to tak naprawdę rozcieńczony kwas octowy. Kwas ten rozpuszcza chrząstki i tkanki łączne, co przyspiesza powstawanie żelatyny. Rosół z dodatkiem octu jest więc bardziej gęsty i o wiele pożywniejszy.  Razem z żelatyną uwalniany jest do wywaru także cały smak i aromat.

Do rosołu wystarczy wlać łyżkę jasnego octu, najlepiej winnego, spirytusowego lub jabłkowego. Ocet wlej do garnka razem z dodawanym mięsem, warzywami i przyprawami. Całość zalej wodą i ugotuj.

Jak gotować rosół? Kluczem do sukcesu jest mięso i czas

Najsmaczniejszy rosół przygotujesz z minimum dwóch rodzajów mięsa. Polecam pręgę wołową, ćwiartki kurczaka i kawałek indyka, np. szyjki. W rosole muszą znaleźć się oczywiście warzywa korzeniowe oraz przyprawy. 

Rosół dopraw świeżym lub suszonym lubczykiem i kurkumą. Warto dodać do niego również kawałek kapusty białej, która wzmocni smak i doda lekko orzechowy aromat.

Rosół gotuj na najmniejszym ogniu przez około 3 godziny, aż wszystkie składniki będą idealnie miękkie, a wywar nabierze złotego koloru i będzie smakował obłędnie. Dopiero teraz dopraw go solą i pieprzem.

Mięso z rosołu wykorzystasz do przygotowania pyz i gołąbków. Dania zachwycą smakiem każdego.

rosół.jpg
canva/Mariha-kitchen