Nie ma gorszego rodzaju ryby, a Polacy ciągle się nią zajadają. Niektórzy nawet kilka razy w tygodniu
Ryby uznawane są za zdrowe i wartościowe pożywienie. Nie każda jednak będzie miała dla nas korzystny wpływ. Panierowany i smażony filet traci cenne składniki, a w dodatku może przyczynić się do wystąpienia choroby. Lepiej wybierać inne metody obróbki termicznej.
Polacy uwielbiają smażone potrawy. Rybnego fileta chętnie obtaczają w bułce tartej lub mące i wrzucają na gorący tłuszcz. Potrawa choć smaczna i chrupiąca, niewiele ma jednak wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Sprawdź, dlaczego lepiej nie spożywać smażonych ryb.
Czemu spożywanie smażonych ryb jest niezdrowe?
Instytut Żywności i Żywienia zaleca, aby ryby jeść przynajmniej 2 razy w tygodniu. Ich mięso bogate jest bowiem w kwasy tłuszczowe omega-3. Związki te spełniają wiele funkcji w organizmie, wspomagając między innymi pracę serca i obniżając poziom złego cholesterolu. Przez 1 błąd możemy jednak pozbawić się tego cennego składnika.
Podczas smażenia panierowanej ryby korzystne kwasy tłuszczowe ulegają rozpadowi. To jednak nie koniec wad tego sposobu przyrządzania ryb. Z powodu smażenia w mięsie ryb może dojść do powstania niekorzystnych związków, jak izomery trans, związki cykliczne, polimery kwasów tłuszczowych oraz akroleina. Skutkiem ich obecności w organizmie jest na przykład miażdżyca.
Jak zatem najlepiej przygotowywać ryby? Opinie dietetyków są jednomyślne. Najlepszych wyborem będą ryby gotowane, pieczone oraz grillowane. Przyrządzone na te sposoby mięso może być nawet smaczniejsze, niż smażone.
Właśnie ruszyło w Biedronce. Olej, ser i kawa do zgarnięcia za ułamek cenyJakie ryby są najlepsze do gotowania, grillowania i smażenia?
Niemal wszystkie ryby dobrze będą smakować w formie upieczonej. Wybór konkretnego gatunku zależy w dużej mierze od naszego gustu. Są jednak konkretne ryby, które z piekarnika smakują wyjątkowo dobrze. Zalicza się do nich dorada, morszczuk i labraks.
Jeśli chcesz ugotować ryby, na przykład w postaci zupy, postaw na dorsza i flądrę. Ich mięso warto przyprawić cukrem zamiast soli. Słodki dodatek, poza pozytywnym wpływem na smak potrawy, ustabilizuje zawarte w rybim mięsie kwasy tłuszczowe.
Do grillowania najlepiej sprawdzą się tłuste gatunki. Warto zwrócić uwagę szczególnie na te występujące w morzu. Halibut, sardynki, łosoś i makrela zachwycają nie tylko smakiem. Ich spożywanie może hamować rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego.
Ryby dobrze łączą się z innymi zdrowymi dodatkami. Z powodzeniem dodasz do nich na przykład czosnek lub imbir, które uważane są za naturalne antybiotyki. Słony smak potrawy zapewni znakomity zamiennik soli czyli sos sojowy. Ten składnik jest bogatym źródłem aminokwasów. Prosty i pyszny przepis na rybę z piekarnika znajdziesz na naszej stronie. Soczyste rybie mięso uzyskasz stosując się do kilku prostych zasad.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
- Żadna śmietana. Gosia ma lepszy patent na nadzwyczaj delikatne faworki
- Obłędne buraczki na ciepło do obiadu. 3 dodatki podbijają ich smak