Kupiłeś ten produkt? Pod żadnym pozorem go nie jedz. Wykryto w nim zanieczyszczenie
Ostrzeżenia wydawane przez GIS są powodem do wzmożonej czujności. Mają nas one uchronić przed spożyciem potencjalnie szkodliwego jedzenia. Tym razem Sanepid zadecydował o wycofaniu ze sprzedaży kiełków brokuła. Powodem jest zanieczyszczenie niebezpieczną bakterią.
GIS wycofuje z rynku podejrzane kiełki
Stronę Sanepidu warto regularnie odwiedzać pod kątem ostrzeżeń. Dzięki nim możemy bowiem ograniczyć ryzyko spożycia niebezpiecznych produktów. Jeśli w ostatnim czasie kupowaliście kiełki brokułów, koniecznie sprawdźcie szczegóły produktu i porównajcie je z poniższymi danymi.
Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso? Stanowisko Kościoła jest jednoznaczneSzczegóły dotyczące kiełków z komunikatu GIS
W wyniku działań Sanepidu odkryto szkodliwą bakterię w partii kiełków brokuła. Mowa o Listeria monocytogenes, która prowadzić może do zatrucia pokarmowego. Gatunek ten wywołuje chorobę o nazwie listerioza.
Listerioza daje takie objawy, jak gorączka, dreszcze, bóle mięśni, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jej bezpośrednim powodem jest spożycie zanieczyszczonej bakteriami żywności. Skutki możemy odczuwać nawet do 3 dni. Konieczna może być wizyta u lekarza pierwszego kontaktu.
Podmiot wytwarzający kiełki przy asyście GIS wycofuje potencjalnie niebezpieczny produkt. Część wyrobu mogła jednak trafić już do lodówek konsumentów. Koniecznie upewnijcie się, czy nie nabyliście ostatnio tego towaru.
Szczegóły dotyczące produktu:
- Nazwa produktu: „Kiełki brokułu 50 g” oraz „Kiełki DUO Brokułu Rzodkiewki, 70 g”
- Numer partii: 07.04.2023 Z2
- Termin przydatności do spożycia: 07.04.2023
- Kod kreskowy: 5907771443225
- Producent: Uniflora Sp. z o.o. ul. Lwowska 8, 42-202 Częstochowa
Zalecenia Sanepidu dla konsumentów w związku z wykryciem wadliwej partii kiełków
Sanepid apeluje o nie spożywanie produktu objętego komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia należy zgłosić się do lekarza. Na swojej stronie GIS umieścił także odnośnik do szczegółowych informacji dotyczących listeriozy i jej przebiegu.
Producent nie tylko rozpoczął procedurę wycofywania kwestionowanej partii z obrotu. Zaprzestał także produkcji kiełków z partii nasion użytej do produkcji felernych kiełków. Przeprowadzone dodatkowo zostało mycie i dezynfekcja zakładu. Organy GIS prowadzą w tej sprawie postępowanie wyjaśniające.
Ten sam szczep bakterii odkryto niedawno w wyrobie innego producenta. Brokuły mogą stanowić podstawę zdrowej i smacznej sałatki.
Źródło: gov