Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso? Stanowisko Kościoła jest jednoznaczne
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 08.04.2023 16:25

Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso? Stanowisko Kościoła jest jednoznaczne

świecenie jedzenia w Wielką Sobotę
Canva / MagMos

Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso? Czy nadal obowiązuje post? W ten dzień wierni udają się do kościołów poświecić pokarmy. Nie wszyscy jednak mają pewność, czy oznacza to zezwolenie na jedzenie mięsa. Potwierdzamy, że w Wielką Sobotę post już nie obowiązuje. 

Post w Wielką Sobotę - obowiązuje czy nie?

Wielka Sobota jest ostatnim dniem Wielkiego Tygodnia. Okres ten poprzedza Święto Zmartwychwstania. Tego dnia wiernych Kościoła katolickiego nie obowiązują już ograniczenia w kwestii spożywanych pokarmów. W wielu domach jednak zwolnienie z postu tradycyjnie następuje dopiero po nawiedzeniu świątyni.

Nigdy nie wstawiaj ich do zamrażarki. Bosacka apeluje do wszystkich

Kiedy kończy się post i jak tradycyjnie obchodzona jest Wielka Sobota?

Wielka Sobota stanowi ostatni dzień Wielkiego Tygodnia. Równocześnie kończy tak zwane Triduum Paschalne. Rozpoczyna się ono w Wielki Czwartek, który jest wspomnieniem ostatniej wieczerzy i przechodzi w Wielki Piątek, upamiętniający męki Chrystusa. W sobotę zaś tradycyjnie święci się pokarmy w kościele.

W koszyczku wielkanocnym nie może zabraknąć poszczególnych pokarmów. Składają się na nie chleb, jajka, sól, wędlina, chrzan, babka wielkanocna i obowiązkowy baranek. W święconce można oczywiście umieścić większą ilość specjałów, jednak te wymienione są absolutnie wymagane.

Po poświęceniu pokarmów w większości polskich domów odchodzi się od ograniczeń postu. Na stoły może wrócić nie tylko mięso, ale także słodycze i alkohol. Jajeczko ze święconki czeka na następny dzień, aby znaleźć się na wielkanocnym stole. Każdy członek rodziny powinien skosztować chociaż kawałek.

Kiedy zaczyna się post, kończący się w Wielką Sobotę?

Wielka Sobota poprzedza dzień, który uważa się za dzień zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Całe oczekiwanie zaś poprzedza Wielki Post. Rozpoczyna się on w Środę Popielcową, która w tym roku wypadła 22 lutego.

Wielki Post tradycyjnie trwać ma 40 dni. W tym czasie wierni powinni skupić się na wyciszeniu i modlitwie. Dodatkowe restrykcje odnośnie pokarmów obowiązują w każdy piątek postu, a szczególnie w poprzedzający Wielką Sobotę Wielki Piątek. Zabronione jest wtedy spożywanie mięsa i słodyczy, a liczbę posiłków należy ograniczyć do 3.

Nie wszyscy wierni zobowiązani są jednak to przestrzegania tych zasad. Założeń postu ścisłego, nie muszą przestrzegać dzieci ani ludzie starsi. Ograniczenia dotyczą osób między 18, a 60 rokiem życia

W czasie postu przyda się sprawdzony przepis na kotlety rybne. Po zniesieniu restrykcji można w końcu cieszyć się smakiem soczystego schabu.

zawartość święconki.png
Canva / Atide